Co z zakazem wyrzucania na bruk? Ivana Bacik krytykuje ministra mieszkalnictwa

W odpowiedzi na swoje pytanie parlamentarne dotyczące zakazu eksmisji, posłanka Bacik i jednocześnie liderka Partii Pracy, otrzymała już odpowiedź.

W tej jednak nie ma słowa, aby minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, czynił jakiekolwiek kroki do wprowadzenia choćby czasowego zakazu eksmisji, co spotkało się z krytyką pod adresem szefa resortu tzw. mieszkalnictwa.

Jak stwierdziła Ivana Bacik, nawiasem mówiąc, zaprzyjaźniona ze Studiem Dublin Radia Wnet i portalem Polska-IE, „minister nie planuje przywrócenia zimowego zakazu eksmisji”.

Kontynuując swoją wypowiedź, laburzystowska posłanka stwierdziła, że taki projekt powstał nawet w Wielkiej Brytanii, kiedy sprawy mieszkaniowe zaczęły iść w złym kierunku, jednak minister O’Brien, pomimo słabych wyników budownictwa w kraju, nie zamierza zrobić nic, by chronić ludzi przed eksmisjami i to bez ich winy.

Posłanka Bacik mówi:

– Nawet Partia Konserwatywna w Wielkiej Brytanii przyznała, że ​​należy zająć się eksmisjami bez winy. Jednak tutejszy rząd nie zobowiąże się nawet do ograniczenia eksmisji bez winy podczas mroźnych zimowych miesięcy i okresu Bożego Narodzenia. Irlandia nie nadąża za europejskimi systemami praw najemców, daleko odbiegając od normy. Jestem głęboko rozczarowana, że minister O’Brien zagwarantuje jedynie monitorowanie funkcjonowania rynku najmu. Samo monitorowanie rynku jest bezużyteczne dla tysięcy najemców w niepewnej sytuacji mieszkaniowej, niemogących odłożyć kaucji na zakup własnego domu i obawiających się eksmisji. Coś musi się w tej sprawie zmienić.

*

Pani poseł, Ivana, co stoi na przeszkodzie, żebyście zaproponowali takie rozwiązanie w Dáil, znaleźli zwolenników i „przepchnęli” ustawę o zimowym zakazie eksmisji bez winy? Socjaldemokracja prawdopodobnie poprze wniosek, tak samo postąpi Solidarność z People Before Profit, Sinn Féin z całą pewnością, gdyż mają podobne propozycje, a po przekonaniu kilku zaledwie posłów niezależnych, macie ustawę, natomiast mieszkańcy ochronę. Proste? Takiej grupie nawet większościowa koalicja rządząca nie może się oprzeć, bo przed wyborami, całkowicie straciłaby twarz.

Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Photo by Allan Vega on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lotnisko w Knock bę
Gdyby nie było poli