Chcą zakazu jednorazowych e-papierosów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Grupa ekologiczna Voice Ireland zaczęła wywierać presję na rząd, by zakazał sprzedaży jednorazowych e-papierosów, które ich zdaniem reklamowane są „prawie jak cukierki”.

W tej sprawie apel skierowano do ministrów Osjana Smytha i Stephena Donnelly’ego, natomiast podstawą są problemy środowiskowe i zdrowotne związanych z jednorazowymi e-papierosami. W tej sprawie Voice Ireland zebrało prawie 3000 podpisów wspierających ich inicjatywę, a są one zbieżne z poglądami o zakazie sprzedaży jednorazowych substytutów papierosów w wersji naturalnej.

Stephen Byrne – kierownik projektu w Voice Ireland powiedział:

– Jednorazowe waporyzatory stały się ogromną sprawą, są bardzo widoczne na naszych ulicach jako śmieci. Są to niebiodegradowalne materiały wykonane z plastiku, elektroniki, baterii litowych, zawierają szkodliwe chemikalia, które mogą przedostawać się do środowiska. To także marnowanie cennych zasobów. Mogą zawierać lit i miedź, muszą być wydobywane, są rzadkie i są również potrzebne zielonej gospodarce. Szacuje się, że globalny rynek jednorazowych vape zużywa 90 ton litu i 1600 ton miedzi. Te produkty są marnowane na przedmiot jednorazowego użytku. W waporyzatorach jednorazowego użytku znajduje się roztwór w aerozolu, który ma działanie zapalne na układ oddechowy. Kiedy spojrzysz na jednorazowe waporyzatory, są one szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi. Występują w różnych smakach, takich jak cola i guma balonowa, są reklamowane prawie jako cukierki. Stało się to tak powszechne, jak tradycyjne palenie i jest bramą do palenia.

Voice Ireland chce podnieść świadomość na temat problemów środowiskowych i zdrowotnych związanych z jednorazowymi waporyzatorami. Rząd niedawno wprowadził przepisy zakazujące sprzedaży produktów do wapowania osobom poniżej 18 roku życia. Jednak Voice Ireland jest zaniepokojony wpływem e-papierosów jednorazowego użytku na środowisko. 

Rzecznik Voice Ireland powiedział:

– Mamy nadzieję na całkowity zakaz. W przeszłości Irlandia była liderem w kontroli tytoniu. W 2000 roku byliśmy pierwszym krajem, który zakazał ich w miejscach pracy i pubach. Australia wprowadziła wiele przepisów dotyczących waporyzatorów, w szczególności waporyzatorów jednorazowych. Napisaliśmy list otwarty do Osjana Smytha i Stephena Donnelly’ego. Minister Donnelly chciał zakazać sprzedaży nieletnim, a Ossian chciał całkowitego zakazu. Zgodnie z planami ministra Smytha istnieją trzy sposoby ulepszenia ustawodawstwa. Mielibyśmy nadzieję na całkowity zakaz poprzez ustawę o gospodarowaniu odpadami. Inne opcje obejmują system zwrotu kaucji, sprzedawcy detaliczni powinni przyjmować z powrotem sprzedawane przez siebie jednorazowe waporyzatory. Opcją trzecią jest egzekwowanie systemu EPR, więc producenci jednorazowych waporyzatorów płacą za gospodarowanie ich odpadami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Grav on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Opłata PSO w kwocie
Wyprzedaż biletów

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!