Budownictwo zaczyna zwalniać

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Obecna sytuacja na rynku budowlanym to już nie dzwonek alarmowy, a poważne ostrzeżenie, jakie powinno dać do myślenia rządowi.

Sektor budowlany w Irlandii dał wyraźny znak, że skończył się okres rozwoju po zakończeniu pandemii Covid-19, a na sytuację wpływają wysokie ceny materiałów budowlanych, więc deweloperzy zaczynają ograniczać zakupy i zwalniają tempo robót. Nie ma też obecnie nacisku na zatrudnianie nowych pracowników budowlanych, a sektor podkreśla, że nie może działać już w taki sposób, jak miało to miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Jeżeli sytuacja zostanie utrzymana, to może wywołać konsekwencje w okresie średnio- i długoterminowym, a jak ujawnia firma konsultingowa EY, skończy się głębokimi niedoborami inwestycji mieszkalnych w 2023 i 2024 roku.

Wg BNP Paribas Real Estate Ireland mamy też kolejne zagrożenie, bo wraz z ograniczeniem zakupów materiałów budowlanych i zmniejszaniem zapasów, rozpoczęto proces odkładania nowych projektów na inny czas, a wszystkiemu winna jest „niekontrolowana inflacja”, która mocno wpływa na sektor budowlany.  

Aktualny wskaźnik PMI dla sektora budowlanego pokazuje, że spadł on w czerwcu do 46,6 punktu z 51,5 w maju, a każde wskazanie poniżej 50 punktów, oznacza recesję.

Pogarszająca się sytuacja w budownictwie obserwowana była już w lutym tego roku, kiedy wskaźniki zaczęły się kurczyć, jednak wciąż była nadzieja, że wiosną trend może się odwrócić i budownictwo po okresie zimowym, ponownie będzie w stanie rozwoju. Tak jednak się nie stało, więc kolejne miesiące były wyłącznie potwierdzeniem trendu zniżkowego, co prowadzi obecnie do zmniejszenia ilości inwestycji i zamierania rynku budowlanego.

Eksperci uważają, że w tym roku, uda się oddać do użytku przewidywaną ilość domów i będzie to około 28 000, jednak nie jest pewne, czy w roku przyszłym zrealizowane będą wszystkie planowane projekty budowlane. Co też jest istotne i na co uwagę zwracają analitycy rynku budowlanego w Irlandii, zmniejsza się ilość zapytań ofertowych, więc i to pokazuje, że projekty budowlane, nie będą rozwijane na taką skalę, jak miało to miejsce w pierwszej połowie tego roku.

*

To zła sytuacja dla całej Irlandii, gdyż budownictwo, to jeden z sektorów napędowych dla całej gospodarki, a jego spowolnienie, odbijać się będzie na innych sektorach, głównie kooperujących, ale i na całej ekonomii Republiki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!