Brakuje im pieniędzy, ale wydadzą 1,5 miliona euro

Krajowy nadawca publiczny zobowiązany został do cięcia kosztów, co ma przynieść w najbliższych latach spore oszczędności, jednak niektóre posunięcia finansowe są zastanawiające.

O ile w najbliższych trzech latach RTÉ chciałoby, a właściwie zostało zobowiązane do zredukowania wydatków o 60 mln €, to zdziwieniem napawa decyzja o przyznaniu pracownikom świątecznych bonów podarunkowych, a w tym i kolejnym roku planuje się wydać na ten cel 1,5 mln € netto. Wynika to z dokumentów finansowych RTÉ, jakie zostały ujawnione za lata 2023 i 2024, więc projektu kontraktu, jaki w zakresie bonów podarunkowych narodowy nadawca zamierza wkrótce podpisać.

Wg RTÉ bonusy przyznawane będą pracownikom w różnej wysokości, a i nie wiadomo, jaka będzie wartość pojedynczych kart podarunkowych, jednak nie będą one raczej wyższe niż 1000 €, bo to wynika z dokumentów przetargowych.

W dokumentach RTÉ można przeczytać:

Kwota wydana na karcie podarunkowej nie będzie taka sama dla każdego pracownika. Ważne jest, aby karty podarunkowe nadawały się do użytku w wielu sektorach, biorąc pod uwagę zróżnicowany charakter ich odbiorców.

Wszystko to dzieje się w świetle danych, jakie zostały ujawnione na początku tego roku, a i zapowiedzi, iż system abonamentu telewizyjnego w Irlandii zostanie zmieniony, by poprawić ściągalność opłat za możliwość oglądania publicznej telewizji, a RTÉ mówiło wtedy, że „oszczędności przyniosło zwiększenie ilości pracowników”, którzy zarabiają ponad 100 000 € rocznie do 119 osób w roku ubiegłym. W tym roku natomiast ilość osób zarabiających od 150 000 do 250 000 euro rocznie wzrosła o 22 osoby, a cały czas mówimy o firmie, która przechodzi restrukturyzację kosztów.

To oczywiście nie wszystkie dane, jakie mogą być opublikowane, bo w RTÉ są też osoby, które zarabiają rocznie znacznie więcej i należą do nich np. Ryan Tubridy, Joe Duffy i Ray D’Arcy, a prowadzą działalność gospodarczą, świadcząc usługi dla RTÉ.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo Creative Commons Attribution 2.0 James Cridland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Albo zmieni się wie
Należy wprowadzić