Bezpłatna antykoncepcja jest już dostępna do 31 roku życia

Minister zdrowia Stephen Donnelly ogłosił rozszerzenie programu bezpłatnej antykoncepcji na kobiety w wieku od 27 do 30 lat.

Program bezpłatnej antykoncepcji jest dostępny dla kobiet, dziewcząt i innych osób identyfikujących się jako transpłciowe lub niebinarne, które zamieszkują na stałe w Irlandii i dla których lekarze uznają antykoncepcję na receptę za odpowiednią.

Program, który został uruchomiony we wrześniu 2022 r. i obejmował osoby w wieku 17–25 lat, od 1 stycznia 2023 r. został rozszerzony na 26-latki. Obecnie jest dostępny dla wszystkich kobiet w wieku 17–30 lat włącznie.

Minister Donnelly powiedział:

– Z radością ogłaszam rozszerzenie programu bezpłatnej antykoncepcji na osoby w wieku 27–30 lat. Irlandia przeszła długą drogę, jeśli chodzi o wsparcie, jakie oferuje na rzecz zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych, równości płci i planowania rodziny. Zwiększanie dostępu Dlatego też zapewnienie bezpłatnej antykoncepcji w ramach programu bezpłatnej antykoncepcji oraz Krajowa Służba Dystrybucji Prezerwatyw (NCDS) jest kluczowym priorytetem tego rządu, wspierając pozytywne zdrowie seksualne i wybór w planowaniu rodziny. W kontekście obecnego kryzysu kosztów utrzymania, biorąc pod uwagę, że kobiety zazwyczaj ponoszą wyższe koszty antykoncepcji na receptę, program ma pozytywny wpływ na równość płci, zmniejszając koszty dla kobiet, ich partnerów i rodzin. Zdrowie kobiet w dalszym ciągu jest dla mnie i tego rządu najwyższym priorytetem, a to rozszerzenie programu stanowi kolejny dowód naszego zaangażowania w zwiększanie dostępu do antykoncepcji i wypełnianie dodatkowych zaleceń wydanych przez Wspólną Komisję ds. Ósmej Poprawki do Konstytucji.

Program pokrywa koszty konsultacji z lekarzami pierwszego kontaktu, planowania rodziny, ośrodków zdrowia studenckiego i ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej, a także recept na szeroką gamę środków antykoncepcyjnych dostępnych na liście refundacyjnej Health Service Executive (HSE). Opcje te obejmują długo działającą, odwracalną antykoncepcję (LARC). LARCS obejmuje zastrzyki, implanty oraz hormonalne i miedziane urządzenia i systemy wewnątrzmaciczne. Oprócz doustnej pigułki antykoncepcyjnej, plastra i krążka program obejmuje także antykoncepcję awaryjną. W ramach programu przymiarki, zmiany, zastrzyki i kontrole LARC są również bezpłatne.

Recepty realizowane będą w wybranej lokalnej aptece. W przypadku wyboru LARC (na przykład cewek i implantów) pacjenci wracają do usługodawcy uczestniczącego w programie w celu założenia, a następnie usunięcia urządzenia. Wszystkie te koszty są w całości pokrywane przez państwo i są bezpłatne dla pacjenta.

Oprócz swojego podstawowego zastosowania antykoncepcja hormonalna odgrywa również kluczową rolę w leczeniu objawów niepożądanych, takich jak ból i obfite krwawienie, które mogą być związane z miesiączką. Do tej pory w celu świadczenia usług i produktów w ramach programu zarejestrowało się prawie 2400 lekarzy pierwszego kontaktu i 1950 aptek. Na wsparcie programu w 2023 r. przeznaczono około 31,5 mln euro.

Dalsze informacje dotyczące zarówno bezpłatnej antykoncepcji na receptę, jak i Krajowej Służby Dystrybucji Prezerwatyw są dostępne na stronie internetowej HSE Sexual Wellbeing. Informacje te są regularnie aktualizowane i zawierają szczegółowe informacje dotyczące dostępu do programu.  

W przypadku kwalifikujących się kobiet program bezpłatnej antykoncepcji przewiduje:

  • pokrycie kosztu antykoncepcji na receptę
  • pokrycie kosztu konsultacji z lekarzami pierwszego kontaktu i innymi właściwymi pracownikami służby zdrowia w celu omówienia możliwości antykoncepcji z kwalifikującymi się pacjentkami i wystawienia recept na te środki
  • pokrywa koszt zakładania i/lub usuwania różnych typów LARC) oraz wszelkie niezbędne kontrole przeprowadzane przez lekarzy certyfikowanych do zakładania/usuwania LARC (na przykład: wkładki wewnątrzmaciczne (IUD), systemy (IUS), cewki i implanty)
  • pokrywa koszt zapewnienia szerokiej gamy środków antykoncepcyjnych dostępnych obecnie posiadaczom kart medycznych General Medical Services (GMS), które będą również dostępne w ramach tego programu, w tym zastrzyków antykoncepcyjnych, implantów, systemu wewnątrzmacicznego (IUS) i wkładki wewnątrzmacicznej (IUD), plastra i pierścieni antykoncepcyjnych oraz różnych form doustnych pigułek antykoncepcyjnych, w tym antykoncepcję awaryjną
  • pokrywa koszty szkolenia i wydawania certyfikatów dodatkowym lekarzom pierwszego kontaktu i innym pracownikom służby zdrowia w celu dopasowywania, sprawdzania i usuwania LARC

Od 1 września 2023 r. kobiety zamieszkujące na stałe w Irlandii i mające od 17. roku życia do dnia poprzedzającego 31. urodziny będą uprawnione do bezpłatnej antykoncepcji w ramach programu.

Kobiety, którym w ramach programu wszczepiono cewki, wkładki domaciczne, wkładki domaciczne lub implanty, nadal będą uprawnione do kolejnych kontroli i bezpłatnego usunięcia wszelkich wyrobów wprowadzonych przed 31. rokiem życia, aby zapewnić ciągłość opieki.

Krajowy Program Dystrybucji Prezerwatyw wspiera zarówno zapobieganie infekcjom przenoszonym drogą płciową (STI), jak i dostępną antykoncepcję dla mężczyzn i ich partnerek. Bezpłatne prezerwatywy można uzyskać za pośrednictwem krajowej sieci klinik STI, uczestniczących organizacji charytatywnych i partnerów z organizacji pozarządowych (NGO) oraz w uczestniczących kampusach trzeciego stopnia.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Stephen Donnelly

Photo by Reproductive Health Supplies Coalition on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Legalizacja narkotyk
Rząd powinien nagra