Banki zniechęcały do korzystania z ich usług

Związek Usług Finansowych (FSU) twierdził, że banki prowadziły celową politykę zniechęcania od korzystania z niektórych usług, w tym płatności gotówkowych i bankowości w rozumieniu tradycyjnym.

Takie postępowanie nazywa się też „podstępną taktyką”, która obliczona została na zmaksymalizowanie zysków, a to poprzez likwidację oddziałów i znaczne zmniejszenie ilości pracowników. Co więcej, celowo jakoby unieruchamiane były automaty do wydawania pieniędzy, żeby klienci korzystali z bankowości internetowej, a to miało udowodnić, że klienci banków przenoszą się do globalnej sieci, żeby korzystać z banków, więc te w znanej formie, nie są w ogóle potrzebne.

Świetną okazją do głębokich zmian na rynku bankowym stać się miała pandemia koronawirusa, bo to wtedy bankowcy przypuścili zmasowany atak na klientów, zmuszając do korzystania z bankowości cyfrowej. Nie można powiedzieć, aby na tym kończył się niekorzystny dla banków raport FSU, bo znajdziemy też informację, iż bankowe infolinie, także stały się doskonałym narzędziem odstręczania mieszkańców Irlandii od banków i stało się tak poprzez zmniejszanie ilości personelu infolinii, a co za tym idzie, znacznego wydłużenia czasu oczekiwania na rozmowę z konsultantem. Nie przejmowano się też podobno brakiem personelu w placówkach bankowych, a niedobór pracowników też działać miał w ramach planu odstręczania od banków, więc kierować klientów do bankowości w sieci.

W informacji Związku Usług Finansowych, jaka wpłynęła do rządu, znalazło się stwierdzenie, że takie postępowanie bankowców, całkowicie zawodzi klientów, a jest próbą uzależnienia ich od bankowości cyfrowej i odejścia od gotówki. W raporcie dodaje się, że najbardziej wpływ tych działań odczuli mali i średni przedsiębiorcy, ale też klienci indywidualni, więc to grupy, które do tej pory są na celowniku bankowców, bo nadal likwiduje się placówki bankowe, a i propozycje niektórych domów bankowych wskazują, że wciąż kroczą tą drogą i chcą wycofać się całkowicie z bankowości tradycyjnej.

Dodatkowo banki mają coraz chętniej pozbywać się swoich bankomatów na rzecz prywatnych operatorów, co z kolei podnosi koszty transakcji wypłat gotówki, czyli również stało się narzędziem w walce z klientami.

FSU przeprowadziło ankietę wśród klientów banków, a ta dołączona została do dokumentów, jakie trafiły do Departamentu Finansów, a w niej 58% respondentów stwierdziło, że od czasu zakończenia pandemii, usługi bankowe wyłącznie się pogorszyły.

Sekretarz generalny FSU John O’Connell powiedział:

– Banki wykorzystały Covid i wyjście z niego, aby zmusić ludzi do korzystania z platform cyfrowych, czy tego chcą, czy nie. Brak personelu bankowego jest w bankach chroniczny nie bez powodu. Tworzy długie kolejki. Tak samo jest z liniami telefonicznymi. Covid to koń trojański używany do zmuszania ludzi do korzystania z platform cyfrowych. To wszystko po to, by odmawiać ludziom gotówki i prowadzić ich do obsługi online.

Co ciekawe, oficjalne stanowisko Europejskiego Banku Centralnego w zakresie obrotu gotówkowego jest takie, iż akceptacja gotówki ma zasadnicze znaczenie dla wolności wyboru sposobu, w jaki ludzie płacą za produkty i usługi. Jednak strategia, jaka zostanie wybrana do zmiany przyzwyczajeń, nie może być zbyt agresywna, zbyt szybka i musi być przemyślana. To z kolei sugeruje, że EBC, nie staje na przeszkodzie, aby przechodzić na cyfrowy pieniądz przy operacjach finansowych, ale przy zachowaniu zasad bankowości tradycyjnej. Przynajmniej oficjalnie.

Związek Usług Finansowych powiedział, że zwrócił się już z wnioskiem do rządu, aby ten wprowadził w Irlandii przepisy, które regulować będą standardy dla usług bankowych oraz bankomatowych. Tym samym pojawić miałyby się minimalne limity na ilość bankomatów w kraju, minimalną ilość osób obsługi w oddziałach banków, a i koszt obsługi klientów korzystających z wypłat oraz rozliczeń gotówkowych, miałby doczekać się maksymalnej wysokości opłat.

Departament Finansów na październik zapowiedział przegląd usług bankowych, jakie świadczone są przez tutejsze banki dla klientów w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Warsaw Uprising
W sklepach jest cora