Bank Centralny sugeruje wycofanie się z obrotu gotówkowego, ale i nie chce tego natychmiast

Wg Irlandzkiego Banku Centralnego, który przesłał już do Departamentu Finansów informację w tej sprawie, w kraju powinna rozpocząć się debata o wykorzystaniu gotówki w obrocie detalicznym.

Ma to mieć związek z wycofaniem się z irlandzkiego rynku dwóch banków i mniejszą dostępnością usług bankowych w placówkach banków, a o ile nic w tej kwestii nie zostanie zrobione, to banki same doprowadzą do wycofania papierowych pieniędzy z obrotu. Tego nie można pozostawić sektorowi bankowemu, twierdzi BCI, więc należy stworzyć ramy, w jakich powinni poruszać się bankowcy w Irlandii.

Nie oznacza to też, że Bank Centralny zablokuje wycofanie żywego pieniądza z naszych portfeli, bo może się to stać w sposób łagodny, więc nie będzie działać z dnia na dzień, a stopniowo.

Jak czytamy w piśmie do Departamentu Finansów, banki nie lubią już gotówki, bo wiążą się z tym duże koszty obsługi, w tym jej transport do oddziałów, bankomatów i wymianą zużytych pieniędzy, więc chcą w najkrótszym możliwym czasie doprowadzić do jej wycofania, nie wyłączając z tego likwidacji bankomatów.

Irlandzki Bank Centralny wciąż jednak zastanawia się, czy w Irlandii powinno się odejść od używania pieniędzy w formie fizycznej, a i w jaki sposób miałoby to nastąpić.

Wiele mówi się o możliwości wycofania gotówki, jednak podkreślono, że w wielu krajach pieniądze w formie papierowej przeżywają swój renesans i klienci wypłacają je z bankomatów, ale w sklepach i przy innych rozliczeniach coraz częściej używają formy gotówkowej.

BCI stwierdza również, że mnożna ograniczyć zjawisko utrudniania klientom dostępu do gotówki, bo obniżyć koszty, jakie w tym zakresie ponoszą banki, więc stracą niektóre z argumentów i nie będzie potrzeby wprowadzania ostrych przepisów o działalności bankowej.

Przewodnicząca Cash Action Group Natalie Ceeney powiedziała natomiast, że duża część ludzi woli posługiwać się gotówką, bo to ułatwia im sprawować kontrolę nad wydatkami, a dzielą swoje dochody na te stałe, podstawowe i na oszczędności.

Niezależnie od tego Bank Centralny Irlandii stwierdza, że wykorzystanie gotówki w Irlandii spada, więc należy się zastanowić, czy w pewnym momencie, nie trzeba będzie z niej całkowicie zrezygnować, gdyż koszty obsługi gotówkowej bardzo wzrosną. Ostatnie lata to też przyzwyczajanie klientów do rozliczeń bezgotówkowych, a przybrało na sile w czasie pandemii, bo wtedy zachęcani byliśmy do płacenia zbliżeniowego i zakupów online.

BCI uważa również, że za jakiś czas, wykorzystanie płatności gotówkowych może się zwiększyć, ale raczej nie powróci do poziomu sprzed pandemii. W oświadczeniu przyznano, że wykorzystanie gotówki spadło do około dwóch trzecich poziomu sprzed pandemii, z prawie 20 mld euro wypłat w 2019 r. do zaledwie 13 mld euro w 2021 r.

Bank Centralny jest również zdania, że nie można przewidzieć teraz kierunku, w jakim cała sytuacja będzie zmierzać, ale należy wziąć pod uwagę, że pieniądz fizyczny, powoli odchodzi do historii, a forma, w jakiej się to stanie, powinna zależeć od zarządzeń władz krajowych, które uzgodnią to z Bankiem Centralnym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
W lipcu ponownie spa
Politycy i urzędnic