Argumenty za jednością Irlandii w UE

Poseł do PE Sinn Féin z Midlands Northwest Chris MacManus i Mayo Rose Conway-Walsh, będą gospodarzami wprowadzenia nowego dokumentu badawczego – „Making the Case for Irish Unity in the EU”.


Inauguracja niezależnego raportu odbędzie się w biurze łącznikowym Parlamentu Europejskiego w Dublinie.
 
Mówiąc o prezentacji dokumenty europoseł MacManus stwierdził:

– Jako poseł do PE reprezentujący region przygraniczny Irlandii, z partii, która ma dużą liczbę wybranych przedstawicieli zarówno na Północy, jak i na Południu Irlandii, uważnie śledzę i pracuję nad debatą w sprawie Brexitu, odkąd dołączyłem do Parlamentu. Ochrona Porozumienia Wielkopiątkowego i Irlandii przed szkodliwymi skutkami Brexitu była moim głównym priorytetem. Świętując 25. rocznicę historycznego Porozumienia Wielkopiątkowego, uważam, że nadszedł czas, abyśmy rozpoczęli jego kolejny rozdział. To znaczy planować i przygotowywać się do ponownego zjednoczenia. W związku z tym cieszę się, że opublikujemy niezależny raport „W sprawie jedności Irlandii w UE” profesora Colina Harveya i pana Marka Bassetta, radcy prawnego w biurze łącznikowym Parlamentu Europejskiego w Dublinie.

Posłanka Conway-Walsh dodała:

– Potencjał ponownego zjednoczenia Irlandii jest fundamentalną częścią Porozumienia Wielkopiątkowego. Potrzebne jest planowanie i przygotowanie. Niniejsze sprawozdanie stanowi ważny wkład w tę pracę. Z raportu jasno wynika, że ​​istnieją gwarancje ze strony UE, że Irlandia jako całość otrzyma automatyczne pełne członkostwo w UE po pomyślnym referendum w sprawie zjednoczenia. Raport zawiera również argumenty przemawiające za przyjęciem przez UE pozytywnego i wyraźnie wspierającego stanowiska wobec ponownego zjednoczenia Irlandii, ponieważ odgrywa ona aktywną rolę w promowaniu pokoju i pojednania za pośrednictwem unijnych programów finansowania. Planowanie jedności Irlandii pozostaje w gestii rządu irlandzkiego. UE może jednak wnieść istotny wkład w obszarach podlegających wyłącznym lub dzielonym kompetencjom na mocy traktatów UE.

Prezentacja dokumentu odbędzie się w biurze łącznikowym Parlamentu Europejskiego na 12-14 Lower Mount Street w Dublinie w piątek 21 kwietnia 2023 roku o godzinie 12:30.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Sinn Fein

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Opłata za jednorazo
Ile CO2 produkuje Bi