50 000 Ukraińców do połowy sierpnia

O ile wszystko iść będzie jak do tej pory, w połowie sierpnia tego roku w Irlandii schronienie znajdzie ponad 50 000 uchodźców wojennych z Ukrainy.

Co ważne, a co podkreślają władze lokalne wielu części Republiki, część z tych osób nie jest poddawana podczas wjazdu do Irlandii żadnej weryfikacji i lokalni urzędnicy nie wiedzą, z kim mają do czynienia.

Istotne jest również, że zmienia się podejście samych Irlandczyków do Ukraińców, a ci uważani są obecnie na nację, która wpływa na dostępność mieszkań na rynku najmu, chociaż rząd zapewnia, że nie mają oni wpływu na kryzys mieszkaniowy. Powiedzieć jednak trzeba, że część uchodźców z Ukrainy, mieszka w lokalach, które z powodzeniem mogłyby stać się mieszkaniami socjalnymi, więc słowa rządu, są lekko przesadzone, gdyż nie wszyscy uchodźcy wojenni, zakwaterowani zostali w pustych na czas wakacji mieszkaniach studenckich i innych wykorzystywanych okresowo lub są obiektami sportowymi.

W tej kwestii wiele do powiedzenia ma irlandzki internet, który wskazuje, że Micheál Martin, Leo Varadkar i Eamon Ryan wydają się stawiać na pierwszym miejscu potrzeby tych, którzy nigdy wcześniej nie postawili stopy w Irlandii, a przed 2022 rokiem mogli nawet nie wiedzieć, że taki kraj istnieje.

Do tej pory, a wynika to z oficjalnych danych, Irlandia przyjęła 44 000 uchodźców wojennych z Ukrainy, a czego ponad 4000 w ostatnim tygodniu lipca. Kolejne dane mówią, że w Republice mieszka obecnie ok. 30 000 osób wysiedlonych w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, a wszyscy mają prawo do darmowej opieki medycznej, otrzymali Karty Medyczne i daleko idącą pomoc socjalną, w tym darmowe zakwaterowanie i 208 € zasiłku.

Aktualnie oczekuje się, że do połowy sierpnia, Irlandia przyjmie ok. 50 000 osób z Ukrainy. Nie wiadomo jednak, jak rząd ma zamiar zachować się w tej sytuacji i jakie zaproponuje rozwiązanie.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Adam Borowski: bohat
31st Economic Forum