Znacznie wzrosła ilość niewypłacalności

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Deloitte to wiodąca firma oferująca usługi doradcze, a jej raport mówi, że w pierwszej połowie tego roku w Irlandii znacznie zwiększył się poziom niewypłacalności firm.

Jak dowiadujemy się z raportu, od stycznia do końca czerwca w kraju odnotowano 329 niewypłacalności, więc w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrost wyniósł 30%. Oznacza to, że ilość upadających biznesów wróciła do poziomu sprzed pandemii Covid-19, co wiąże się z zakończeniem rządowego wsparcia, jakiego udzielano firmom. Jednak ilość niewypłacalności wciąż jest niższa od poziomów z 2017 oraz 2018 roku.

Partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte David Van Dessel uważa, że w okresie całego 2023 roku, ilość upadłości wyniesie ok. 600, co wskazuje, iż będzie znacznie niższe od średniej wieloletniej z lat 2012 – 2018, kiedy to średnio upadało 1000 przedsiębiorstw.

W pierwszej połowie roku zarejestrowano 243 dobrowolne upadłości, 41 przypadków dotyczyło wprowadzenia zarządów komisarycznych, 24 likwidacje zarządził sąd, a i wprowadzono 21 firm do działań restrukturyzacyjnych.

Sektorem z największą ilością upadłości był usługowy i likwidacje stanowiły tu 39% wszystkich niewypłacalności, a kolejnymi sektorami stały się usług finansowych, technicznych i profesjonalnych, nieruchomości, fitness, służby zdrowia oraz pracy socjalnej. Całkiem dobrze trzymał się sektor hotelarski, chociaż i w tym przypadku zanotowano 41 upadłości, 29 w handlu detalicznym, 13 w transporcie, 11 w handlu hurtowym i 11 w sektorze IT.

Najwięcej upadłości miało miejsce w Leinster i odpowiadały one za 77% wszystkich niewypłacalności, natomiast Munster w pierwszym półroczu 2023 roku odpowiadało za 12% z ogólnej liczby upadających firm. W Connacht upadło 8% firm ze wszystkich, jakie utraciły płynność finansową, a Ulster miał wskaźnik niewypłacalności na poziomie 4%.

Deloitte opracował również dane o zatrudnieniu, które w rok wzrosło o 4%, ale też o 20% w porównaniu z rokiem 2017.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tesco jest najlepsze
Drugi sklep Lego w I

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!