Zmarł „Unabomber”

Ted Kaczynski – zbieżność nazwisk przypadkowa, zmarł w swojej celi w jednym z więzień w Stanach Zjednoczonych.

Ted Kaczynski przez 17 lat terroryzował Amerykę podkładanymi przez siebie ładunkami wybuchowymi, a i wiele osób straciło w nich życie, za co amerykański sąd skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak donoszą amerykańskie media, Kaczynski zmarł w swojej celi w wieku 81 lat, ale przyczyna jego śmierci nie została podana do publicznej wiadomości.

Wcześniej Kaczynski uważany był za doskonałego i utalentowanego matematyka, jednak kiedy przeniósł się na odludzie, zaczęły zmieniać się jego priorytety życiowe, a i popadł w pewnego rodzaju spiralę narastającej niechęci do ludzi. To, jak uważają specjaliści, wywoływało u niego stany, w których uważał się za osobę pokrzywdzoną, a nie był w stanie uzyskać pomocy, więc w akcie zemsty podkładał ładunki wybuchowe.

Jedną z najczęściej ze stosowanych przez „Unabombera” metod było wysyłanie materiałów wybuchowych w przesyłkach pocztowych, chociaż nie tylko tę stosował Ted Kaczyński.

Mieszkał w niewielkiej chatce na odludziu, gdzie zatrzymali go agenci FBI, a udawało mu się uniknąć schwytania przez prawie 20 lat. Ted Kaczynski aresztowany został w 1996 roku, by następnie otrzymać wyrok dożywotniego więzienia – bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

Na podstawie jego historii powstał też film, który przedstawia obraz Teda Kaczyńskiego i podejmuje próbę wyjaśnienia przyczyn jego zachowania. Film nakręcony został w 2021 roku i można go obejrzeć na wielu platformach streamingowych, a nosi tytuł „Ted K – Unabomber”.

Bogdan Feręc

Źr: SKY News

Photo Public domain Federal Bureau of Investigation

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Virgin Media unowocz
To partie lewicowe p