Zgoda na adopcję przez pary jednopłciowe

Niebawem możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe może stać się faktem, więc osoby żyjące w związkach homoseksualnych, będą mogły stać się rodzinami dla sierot.

Nie stanie się to od razu, ponieważ prawo wydaje się bardziej niż kontrowersyjne, ale jak się obecnie uważa, ustawa ma potencjał uzyskania większości posłów greckiego parlamentu. Rząd Grecji przygotował projekt ustawy, który zezwalać będzie również na małżeństwa osób tej samej płci i będzie te traktował, jako równoprawne do odmiennych płciowych.

158-osobowy parlament Grecji już teraz jest podzielony w tej sprawie, jednak uważa się, że może uzyskać większość, więc ponad 100 głosów, chociaż największą przeszkodą będzie Partia Konserwatywna, która jest zdania, iż to prawo idące zbyt daleko.

Na drodze do ustanowienia tych przepisów stoi też Kościół Prawosławny w Grecji, który wciąż ma duże poparcie społeczeństwa i jest przez to uważany za wpływowy, a ma także moc wpływania na polityków. Już w grudniu grecki Kościół Prawosławny wydał oświadczenie, iż stanowczo potępia takie rozwiązania, więc w równym stopniu małżeństwa jednopłciowe, jak i możliwość adoptowania dzieci przez pary homoseksualne.

W oświadczeniu skierowanym do polityków i społeczeństwa napisano wówczas:

– Dzieci to nie zwierzęta domowe ani akcesoria. Żadna modernizacja społeczna i żadna poprawność polityczna nie są w stanie oszukać naturalnej potrzeby dzieci posiadania ojca i matki.

Zgodnie z grecką konstytucją od 1946 r. samotni rodzice, niezależnie od płci, mogą dokonywać adopcji, ale do tej pory drugi partner w związku osób tej samej płci był pomijany. Pod rządami poprzedniego lewicowego rządu Syrizy, Grecja w 2015 r. zalegalizowała związki partnerskie dla par tej samej płci, stając się jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, które wyraziły na to zgodę. Ustawa ta rozwiązała wówczas kwestie własności i dziedziczenia, ale nie przewidywała adopcji dzieci.

Sondaż opinii publicznej przeprowadzony w tym tygodniu przez grecką pracownię Alco dla prywatnej telewizji Alpha wykazał, że 49% Greków nie zgadza się z legalizacją małżeństw osób tej samej płci, przy 35% zwolenników. W listopadzie sondaż Pew Research wykazał, że 49% Greków sprzeciwia się temu posunięciu, a 48% jest za.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Trans i Interseksualistów (ILGA) prawie 40 krajów, czyli mniej niż jedna piąta ze 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, pozwala parom tej samej płci na adopcję.

W Unii Europejskiej 15 państw zalegalizowało małżeństwa osób tej samej płci, a 16 zezwoliło na adopcję.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Alexander Grey on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zima nie odpuści?
Zbliżają się gors