„Zdrowi” ludzie zajmują miejsca chorym

Jednym z poważniejszych problemów lecznictwa zamkniętego w Irlandii jest brak wolnych łóżek szpitalnych, a dzieje się tak przez braki w sprzęcie.

To zadziwiające – mówi całkiem duża grupa osób spędzających całe tygodnie w szpitalu, jak mężczyzna z Limerick, a stwierdził, że przebywał w szpitalu przez cztery tygodnie, chociaż wcale nie musiał. Sprawa dotyczy osoby, która przez jakiś czas musiała mieć podawane w równych odstępach czasu leki dożylne, a z powodzeniem mogłoby się to odbywać w domu, gdyby tylko ów człowiek otrzymał automatyczną pompę do wlewów antybiotykowych.

Poza tą uciążliwością nie było żadnych wskazań medycznych, żeby mieszkaniec zachodniej części Irlandii, przez miesiąc zajmował szpitalne łóżko. Jak relacjonuje, oprócz niego było też pięciu innych pacjentów, dla których także nie było pomp antybiotykowych.

Emeryta z Limerick na tyle zdenerwowała ta sytuacja, że napisał oficjalny list do dyrektora Zarządu Służby Zdrowia, gdyż zamiast spokojnie siedzieć w domu, przez cztery pełne tygodnie „zmuszano” go, jak dodał, do pobytu w szpitalu.

Mężczyzna powiedział:

Dzięki błyskotliwości lekarzy w szpitalu w Limerick byłem gotowy do domu po sześciu dniach, ale cztery tygodnie później nadal tam byłem. Potrzebowałem dwóch różnych antybiotyków i powinienem był je dostać w domu. Jednak brakuje pomp do podawania antybiotyków i personel szpitala musiał założyć rurkę PIC, abym mógł pobierać dwa antybiotyki trzy razy dziennie. Byłem osobą zdrową w szpitalnym łóżku w jednym z najlepszych szpitali w kraju, otrzymującym najlepszą żywność i najlepsze leczenie, o jakie można prosić. Słyszałem, jak ludzie na korytarzu krzyczeli z bólu. Byli chorzy i przebywali w hałaśliwych korytarzach, a ja powinienem być w domu. To było przerażające i niewiarygodne marnowanie łóżka szpitalnego i personelu pielęgniarskiego.

W zeszłym tygodniu na szpitalne łóżko w całym kraju czekały 1962 osoby, a najbardziej przeludnioną jednostką był Szpital Uniwersytecki w Limerick, podaje Irlandzka Organizacja Pielęgniarek i Położnych.

Głównym problemem niedoborów pomp do antybiotyków firmy farmaceutycznej Baxter, były problemy z produkcją i od miesięcy występowały niedobory sprzętu do antybiotyków, powiedziała rzeczniczka tej firmy.

Tymczasem HSE stwierdziło, że firma Baxter jest jej jedynym dostawcą tego specjalistycznego sprzętu do antybiotyków. Stwierdzili jednak, że wszelkie nowe umowy z dostawcami będą zawierać klauzulę zapobiegającą niedoborom, nawet jeśli wystąpią problemy produkcyjne.

Bogdan Feręc

Źr. Extra.ie

Photo by Annie Spratt on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Chcą, ale nie mogą
Sinn Féin staje po