Chcą, ale nie mogą pracować

Organizacja non-profit Business in the Community Ireland opublikowała wyniki badań, a z tych można się dowiedzieć, że Ukraińcy w Irlandii chcą pracować, ale napotykają zbyt wiele barier.

Dla migrantów uruchomiony został program EPIC, który jest usługą wsparcia zatrudnienia dla migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl, ale mogą z niego korzystać też uchodźcy wojenni z Ukrainy.

Jak wiemy z oficjalnych danych, na koniec czerwca 2023 roku w Irlandii przebywało 47 000 dorosłych uchodźców z Ukrainy, a ankieta przeprowadzona przez Business in the Community Ireland wskazała, że ponad 90% szuka pracy lub chciałoby zmienić obecną. Trzech na czterech respondentów odpowiedziało, że chętnie podejmą pracę w innym, niż wyuczony zawód, aby się rozwijać.

Do głównych barier w dostępie do rynku pracy zaliczono natomiast:

– Słabą znajomość języka angielskiego (tylko co piąty respondent ma bardzo wysoki poziom znajomości języka angielskiego).
– Częste przeprowadzki, szczególnie do nowego hrabstwa, utrudniające integrację na jednym obszarze.
– Brak uznania zawodowego ich dotychczasowych kwalifikacji. 
– Różnice kulturowe pomiędzy ukraińskimi i irlandzkimi miejscami pracy. 
– Różnice w metodologii poszukiwania pracy. 
– Brak sieci zawodowych.

Uchodźcy z Ukrainy powiedzieli też, że najbardziej potrzebują pomocy przy pisaniu CV i listów motywacyjnych, ale potrzebują także wsparcia merytorycznego, pomocy przy rozmowach kwalifikacyjnych i w doradztwie zawodowym.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by Sincerely Media on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Groźby będą miał
„Zdrowi” ludzie