Zanim zrobi się chłodniej

Jeszcze przez ok. 4 dni będziemy mogli korzystać z wysokich temperatur, jakie goszczą nad Irlandią, ale już w czwartek pogoda zacznie się zmieniać i wyż znad Azorów wyraźnie osłabnie.

W najbliższych dniach temperatury oscylować będą w granicach do 24 stopni Celsjusza, ale w czwartek nastąpi ochłodzenie i termometry wskazywać będą już ok. 22 st. C., by następnie obniżyć się do maksymalnie 21 stopni. Zmienią się również warunki pogodowe, bo aura stanie się nieco bardziej aktywna i możliwe są, co zapowiada się na sobotę oraz niedzielę, burze z piorunami, co wywołane zostanie przejściem frontu atmosferycznego nad Irlandią. W kolejny weekend możliwe są również opady deszczu.

Są też dobre wiadomości, ponieważ temperatury w kraju pozostaną w stanach wysokich, więc od 17 do 21 stopni Celsjusza, a w kolejnych dniach deszczu będzie niewiele.

Jak dodaje Met Éireann, z prognoz średnioterminowych wynika, że do końca czerwca, nie musimy się obawiać zbyt dużej ilości deszczu nad wyspą, bo opady mają być sporadyczne. Jak twierdzą meteorolodzy, deszcz jest już jednak potrzebny, ponieważ znacząco spadła wilgotność gleby, a i zaczął obniżać się stan wód powierzchniowych, w tym jezior i rzek.

Na brak opadów zaczęli narzekać też rolnicy, którzy martwią się o stan swoich plonów, gdyż niektóre z roślin wciąż są w stanie wegetacji, a brak opadów znacznie spowolnił tempo wzrostu.

Ważną informację jest, że Uisce Éireann, znane wcześniej jako Irish Water, twierdzi, iż nie planuje żadnych zakazów korzystania z wody sieciowej, chociaż na niektórych obszarach mogą być wprowadzone nocne ograniczenia dostaw. Większość magistrali wodociągowych w kraju działa normalnie, nie ma planów wprowadzenia ograniczeń, chociaż poziomy w zbiornikach są w stanach średnich. Uisce Éireann spodziewa się jednak, że prognozowane przez meteorologów opady, poprawią stan hydrologiczny kraju i nie stanie się konieczne wprowadzenie ograniczeń w dostawach wody do gospodarstw domowych.

Uisce Éireann mówi jednak, że wodę należy oszczędzać, naprawić cieknące krany i unikać jej marnotrawstwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Służba Więzienna
Aktorzy nie chcą gr