Zamróź albo oddaj. Nie wyrzucaj
Mimo starań, po świętach wciąż marnuje się jedzenie – przyznaje się do tego ponad 17 proc. badanych – wynika z raportu „Nie Marnuj Jedzenia 2023” przygotowanego przez Banki Żywności. Pamietaj, że jeśli po świętach zostało ci jedzenie, nie musisz go wyrzucać. Możesz się nim podzielić, albo zostawić na później. Sprawdź jak zdrowo przechowywać jedzenie.
Najczęściej wyrzucane są sałatki (37,79 proc.), pieczywo (13,95 proc.) oraz wędliny (12,79 proc.). Coraz więcej Polaków motywowanych wzrostem cen i chęcią ograniczenia strat planuje zmniejszyć ilość kupowanego jedzenia (ponad 25 proc.).
Jak długo jedzenie może leżeć bezpiecznie w lodówce
Resztki można przechowywać w lodówce przez 3 do 4 dni. Po tym czasie ryzyko zatrucia pokarmowego wzrasta. Jeśli sądzisz, że nie będziesz w stanie zjeść resztek w ciągu czterech dni, najlepiej d razu je zamroź. Mrożone pozostaną bezpieczne przez dłuższy czas. Ale zazwyczaj smakują lepiej, jeśli zjesz je w ciągu 3 do 4 miesięcy.
„Musisz wiedzieć, że nawet jeżeli jedzenie wygląda dobrze po 3-4 dniach mogą zacząć rozwijać się w nim bakterie. Zjadając takie potrawy ławo o zatrucie pokarmowego. Bakterie zazwyczaj nie zmieniają smaku, zapachu ani wyglądu jedzenia. Nie można więc stwierdzić, czy jedzenie jest niebezpieczne. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa jedzenia, najlepiej je wyrzucić” – radzą specjaliści z Mayo Clinic.
Kluczem do bezpieczeństwa żywności jest utrzymanie gorącego jedzenia w cieple, a zimnego w zimnie. Celem powinno być skrócenie czasu, w którym jedzenie znajduje się w „strefie zagrożenia”, czyli w temperaturze od 4 do 60 stopni Celsjusza. To zakres temperatur, w którym bakterie mogą się szybko rozmnażać.
Pamiętaj też, że mrożone resztki przed gotowaniem należy rozmrozić. Bezpiecznie można to zrobić na trzy sposoby: możesz ją podgrzać w mikrofalówce, przenieść do lodówki, aby rozmroziła się przez noc lub włożyć do szczelnego pojemnika w zimnej wodzie.
Podziel się
W Polsce w wielu miejscach funkcjonują już jadłodzielnie, w których można zostawić albo wziąć jedzenie. Pamiętajmy jednak, żeby przynosić produkty, które sami moglibyśmy zjeść. Mogą być nawet te po dacie „najlepiej spożyć przed”, ale mieszczą się w terminie przydatności do spożycia „najlepiej spożyć do”. Pakuj wszystko szczelnie, w czyste opakowania. Do domowych wyrobów koniecznie dodajmy skład i datę przygotowania. Produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte.
W jadłodzielniach nie zostawiajmy nadgniłych rzeczy, surowego mięsa, dań z surowymi jajami czy niepasteryzowanym mlekiem. Warto sprawdzić, czy w danym miejscu jest lodówka, czy tylko np. szafka.
mw