Zakaz współpracy Afganek z ONZ zagraża życiu dzieci

W Afganistanie ponad 28 mln ludzi, w tym ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy i ochrony. Choć kraj doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, sprawujący władzę talibowie właśnie zakazali Afgankom współpracy z ONZ, w tym z UNICEF. Ta decyzja może kosztować życie jeszcze więcej dzieci zagrożonych niedożywieniem i chorobami, ponieważ kobiety są kluczowe dla skutecznej pracy organizacji pozarządowych w tym kraju.

Pomimo niezwykle trudnej sytuacji, sprawujący władzę w Afganistanie talibowie podjęli tragiczną w skutkach decyzję, aby zakazać afgańskim kobietom współpracy z ONZ, w tym UNICEF. Wydanie takiego dekretu to kolejny atak na podstawowe prawa kobiet i jeszcze poważniejsze osłabienie możliwości niesienia pomocy humanitarnej w całym kraju. Afgańskie kobiety są siłą napędową naszych działań humanitarnych. Są wysoko wykwalifikowane i mają wyjątkową możliwość dotarcia do najbardziej bezbronnych Afgańczyków – dzieci i kobiet, osób chorych i starszych, a także z niepełnosprawnościami. Są ekspertkami w dziedzinie żywienia, zajmują się kwestiami socjalnymi, nauczają, szczepią, są pielęgniarkami, lekarkami i pełnią wiele innych funkcji.

– napisała w oświadczeniu Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF. 

Jak podkreśliła Dyrektor Generalna UNICEF, bez wsparcia afgańskich kobiet rozwijająca się katastrofa humanitarna będzie się nasilać. Decyzja ta naraża życie wielu dzieci, w kraju, który doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie. W Afganistanie ponad 28 mln ludzi, w tym ponad 15 mln dzieci, potrzebuje w tym roku pomocy i ochrony – to oszałamiający wzrost o 4 mln osób w porównaniu do roku ubiegłego.

W Afganistanie UNICEF prowadzi jedną ze swoich największych operacji, tylko w tym roku docierając z podstawowymi usługami do 19 mln Afgańczyków. Zapewnia leczenie ciężko niedożywionych dzieci, dostarcza rodzinom ciepłe ubrania, a społecznościom udostępnia bezpieczną wodę do picia. Dostarcza także ratujące życie szczepionki i inne materiały medyczne.

Jan Bratkowski – Rzecznik Prasowy UNICEF Polska

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bezrobocie w Irlandi
Donegal - Północny