Bezrobocie w Irlandii wciąż bardzo niskie

W kraju mamy statystyczne bezrobocie na poziomie zerowym, co wynika z najnowszego opracowania Central Statistics Office, a za takie w Irlandii jest uważane 4,5% i niższe.

W marcu bez pracy pozostawało 117 200 osób, co oznacza spadek w skali jednego miesiąca o 300 osób, więc w ujęciu procentowym było na poziomie 4,3%. W lutym tego roku bez pracy było 117 500 osób, natomiast rok wcześniej dane za marzec mówiły, że bezrobotnych w Irlandii jest 131 600 osób i stopa bezrobocia wynosiła 5%.

Główny ekonomista Grant Thornton Ireland Andrew Webb powiedział w komentarzu do tych danych:

Wydaje się, że stopa bezrobocia ustabilizowała się na obecnym poziomie, co można uznać za dobry wynik, biorąc pod uwagę niedawną niepewność związaną z pracą w branży technologicznej. Ponieważ nastroje konsumentów wykazują obecnie oznaki wzrostu, a wpływy z podatków od przedsiębiorstw osiągają wyjątkowo dobre wyniki, rośnie nadzieja, że ​​obawy przed recesją dodatkowo osłabną i nadchodzi bardziej ustabilizowany okres gospodarczy.

W przypadku kobiet stopa bezrobocia wynosiła w marcu 4,7%, a w analogicznym okresie ubiegłego roku kształtowała się na poziomie 5%. Dla mężczyzn bezrobocie było na poziomie 4,1%, czyli niższe od ubiegłorocznego o 0,9%. Wskaźnik zatrudnienia młodzieży spadł miesiąc do miesiąca z 10,2% do 10%, podczas gdy stopa bezrobocia osób w wieku 25 – 74 lata utrzymała się na niezmienionym poziomie 3,5%.

CSO dodaje:

– Sezonowo wyrównana liczba bezrobotnych mężczyzn pozostała niezmieniona i wyniosła 57 900 w marcu 2023 r. w porównaniu z lutym 2023 r. W marcu 2023 r. wyrównana sezonowo liczba bezrobotnych kobiet spadła do 59 300 z 59 600 odnotowanych w lutym 2023 r.

*

Dane pokazały, że w kraju pozostaje obecnie bez zatrudnienia najmniej osób od 10 lat, co może wskazywać, iż wkrótce, poziom osób bezrobotnych spadnie, chociaż wcale nie musi tak być. W Irlandii wiele sektorów nadal cierpi z powodu braku rąk do pracy, a jest to m.in. sektor detaliczny i hotelarstwo, ale też budowlany w zakresie specjalistów, jednak problemem w pozyskaniu pracowników staje się brak miejsc zakwaterowania. Przedstawiciele sektorów przemysłowych obawiają się również, że zakończenie moratorium na eksmisje bez winy lokatora, może dodatkowo wpływać na zmniejszenie się ilości osób chętnych do pracy, a z całą pewnością bezrobotni i poszukujący pracy, nie będą chętnie zmieniać miejsca zamieszkania.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by jesse orrico on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rządowe forum na te
Zakaz współpracy A