Wydatki w Czarny Piątek i na święta będą…

W tym roku irlandzcy konsumenci ponownie mogą pobić rekord zakupów w Czarny Piątek, wynika z danych, jakie przygotował bank AIB.

W roku ubiegłym klienci z Republiki wydali w dzień czarnopiątkowych wyprzedaży 95 mln €, co daje 66 000 € na minutę. Ten rok ma być jednak znacznie lepszy pod tym względem, więc liczba 900 000 transakcji zostanie raczej przekroczona.

Czarny Piątek przypada na 24 listopada, a już teraz jest głośno zapowiadany, więc ma stać się wyjątkowo atrakcyjny dla osób kupujących z rabatami.

Sklepy w kraju zapowiadają też dłuższe godziny otwarcia, a i spodziewają się, że ruch będzie od samego rana, gdyż to wówczas zaproponowana zostanie największa oferta z najwyższymi zniżkami. Sprzedawcy spodziewają się, że jak miało to miejsce w latach ubiegłych, największym zainteresowaniem cieszyć się będzie elektronika, odzież i artykuły gospodarstwa domowego.

Rok temu w Czarny Piątek wydatki na odzież były wyższe od typowych o 300%, natomiast artykuły elektryczne zajęły drugą pozycję i sprzedano ich jednego dnia o 226% więcej, niż każdego innego dnia.

Najczęściej z czarnopiątkowych promocji korzystają osoby w wieku od 25 do 34 lat, które potrafią wcześnie rano ustawiać się pod sklepami, aby zdobyć upragnioną rzecz w znacznie niższej cenie.

W tym roku może z Czarnym Piątkiem inaczej, niż przewiduje AIB, ponieważ badanie pracowni Red C wyraźnie wskazało, że aż 70% respondentów bardziej martwi się zakupami na Boże Narodzenie, gdyż będą raczej droższe, więc prawdopodobnie zrezygnują z zakupów z Czarny Piątek lub istotnie je ograniczą.

To samo badanie wykazało również zmieniający się trend zakupowy, czyli jakość powoli schodzi na plan dalszy, a na szczycie podczas dokonywania wyborów nowych produktów odgrywa obecnie cena. W tej sprawie takie zdanie ma już 75% badanych.

58% ankietowanych przez Red C odpowiedziało, że w tym roku ograniczy świąteczne zakupy, a wynika to z niższych kwot rozporządzalnych i wyższych cen. 60% ograniczy także wydatki związane ze świątecznymi wyjściami do pubów i do restauracji.

Szacuje się również, że wyłącznie wydatki świąteczne w sklepach spożywczych wyniosą w tym roku 255 €, a na prezenty wydane zostanie 407 €, co dotyczy osób w wieku do 34 lat. Osoby starsze, bo w przedziale wiekowym od 35 do 54 planują wydać na zakupy spożywcze 277 €, a prezenty 475 €.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by Kevin Dowling on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bruksela zagłodzi c
Lokalne wydarzenia S