Więcej elektronicznych kontroli na drogach

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W tym roku doszło już kilku tysięcy zdarzeń drogowych, a i coraz więcej jest wypadków ze skutkiem śmiertelnym, na co zaczęła reagować minister sprawiedliwości Helen McEntee.

W ostatnich dniach przeprowadziła szereg spotkań z władzami Gardy, ale też instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach i ustalono, iż powinno się wprowadzić zmiany, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa.

W tym roku na irlandzkich drogach zginęły już 63 osoby, a w analogicznym okresie roku ubiegłego wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowano 49.

Wg minister McEntee potrzebna jest „zmiana zachowań” kierowców, więc tę należy poniekąd wymusić na użytkownikach dróg. Jak dodała szefowa resortu sprawiedliwości, w kraju nastąpił „niedopuszczalny wzrost liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych”, co jej zdaniem jest „niszczycielskie”.

Podczas spotkań proponowano, aby zwiększyć nadzór drogowy, jednak Garda uznała, że brakuje jej sił i środków na wysłanie większej ilości funkcjonariuszy do pilnowania dróg. Wówczas pojawiły się sugestie, aby zadanie to przejął nadzór elektroniczny.

Wydaje się więc, że Irlandia znacznie zwiększyć chce ilość fotoradarów, które wyłapywać będą kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość jazdy, jednak nie będzie ich ustawiać w każdym możliwym miejscu.

Już wcześniej proponowano, aby na autostradach i drogach szybkiego ruchu montować bramki odcinkowego pomiaru prędkości, jednak mają być one wielokilometrowe. Oznacza to zmniejszenie ogólnej ilości takich urządzeń, a jednocześnie dłuższe odcinki, na których kierujący będą zmuszeni jeździć z dozwoloną przepisami prędkością. Mówiono również, że fotoradary lub odcinkowe pomiary prędkości powinny prowadzone być także w miastach, przede wszystkim na arteriach komunikacyjnych.

Na skrzyżowaniach proponuje się instalowanie kamer, które będą się aktywować w chwili włączenia czerwonego sygnału dla danego kierunku jazdy. Pomoże to w wychwytywaniu kierowców, którzy przekraczają skrzyżowania przy czerwonym świetle.

Nie powiedziano jednak do tej pory, kiedy te środki będą wprowadzane, ale minister McEntee, jest zdania, iż powinno się to stać dosyć szybko.

Bogdan Feręc

Źr. Irish Examiner

Photo CC BY-SA 2.0 Peter Whatley

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii jest cora
Najatrakcyjniejsze b
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.