W Irlandii jest coraz mniej pracy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Jak wynika z najnowszego opracowania „Jobs Index” platformy zatrudniania IrishJobs, w pierwszym kwartale roku ilość wolnych miejsc pracy w dalszym ciągu spadała.

Liczba wakatów obniżyła się o 3% w porównaniu do poprzedniego kwartału i spadła o 28% rok do roku. Spadek kwartalny był jednak najniższym od sześciu kolejnych kwartałów, co zdaniem IrishJobs wskazuje na stabilizację tworzenia wakatów w roku 2024. Liczba wolnych miejsc pracy w sektorze technologii spadła o 8% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, ale branża pozostaje jednym z największych pracodawców na rynku, generując 5,5% wszystkich nowych stanowisk pracy ogłoszonych w tym kwartale.

W wielu sektorach odnotowano natomiast wzrost liczby wakatów, w tym w edukacji, budownictwie, opiece społecznej i inżynierii. IrishJobs stwierdza jednocześnie, że wzrost popytu na pracowników budowlanych następuje w momencie, gdy irlandzka gospodarka stara się spełnić swoje ambitne cele mieszkaniowe.

W edukacji wzrost liczby wakatów wynikał z zapotrzebowania na zatrudnienie w instytucjach wyższego szczebla, w tym na UCD, Uniwersytecie Technologicznym w Munster i Uniwersytecie Technologicznym Południowo-Wschodnim, a proponowano różne stanowiska. Ciągłe potrzeby rekrutacyjne obserwowane są w sektorze opieki nad dziećmi i znajdują odzwierciedlenie we wzroście liczby stanowisk edukacyjnych.

W poprzednich dwóch kwartałach ilość wakatów na stanowiskach pracy zdalnej/pracujących z domu utrzymywała się w trendzie spadkowym, więc obniżyła o 10% w pierwszych trzech miesiącach roku.

Dyrektor krajowy Stepstone Group Ireland odpowiedzialny za IrishJobs Sam Dooley powiedział:

– W kontekście ciągłego wzrostu wskaźnik Q1 sugeruje korzystne perspektywy na rynku pracy w wielu sektorach w nadchodzących miesiącach, przy najniższym spadku liczby wolnych miejsc pracy w ciągu ostatnich sześciu kwartałów. W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się bardziej stabilnej sytuacji na rynku pracy i stałego poziomu generowanych wakatów przy spadającym poziomie inflacji i umiarkowanym poziomie wzrostu gospodarczego.

Bogdan Feręc

Źr. IrishJobs

Photo by Eric Prouzet on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Izrael zaatakował i
Więcej elektroniczn
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.