W wielkanocną sobotę wydaliśmy prawie 30 mln €

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W tym roku w sobotę wielkanocną konsumenci w Irlandii wydali na zakupy o 10% więcej, niż miało to miejsce w roku poprzednim, a łącznie była to kwota ponad 27 mln €.

Wydatki na artykuły spożywcze wzrosły w całym kraju o 6%, natomiast w Kerry i Monaghan o 8%, a w Cavan o 7%. Ogólnie wydatki wzrosły o 2% w porównaniu z lutym i 8% w marcu 2023 r., a Wielki Czwartek był dniem o najwyższych wydatkach w miesiącu. Większość z nich miała miejsce w internecie, jednak wydatki z portfeli cyfrowych wzrosły o 6%, płatności zbliżeniowe o 4%, a wydatki z użyciem chipów i pinów wzrosły o 2%. 

Ciekawa zależność występuje w pozycji wydatków na ładowanie pojazdów elektrycznych, które wzrosły o 194% w porównaniu z marcem 2023 r. i o 7% miesiąc do miesiąca, przy czym 73% wydatków ponieśli mężczyźni. Wydatki w sklepach rowerowych również wzrosły o 4% w porównaniu z lutym, przy czym mężczyźni ponownie stanowili 76% klientów, natomiast wydatki w stacjach obsługi wzrosły o 4% w miesiącu i 7% w roku.

Wydatki w pubach w Dzień Świętego Patryka spadły o 11% w porównaniu z 2023 r., ale klienci korzystający z płatności realizowanych przez AIB wydali w pubach ponad 7 mln €, który zwyczajowo jest najlepszym dniem miesiąca dla branży.

Największy wzrost wydatków na puby miesiąc do miesiąca odnotowano w Longford 24%, Donegal 24% i Leitrim 23%.

Wydatki na artykuły gospodarstwa domowego wzrosły o 9% w porównaniu z poprzednim miesiącem, a najwięcej w Laois 18%, Carlow 17% i Kildare 17%. Wydatki na odzież również wzrosły o 9% i najbardziej w Roscommon 13%, Wicklow 13% i Monaghan 12%.

Wydatki w restauracjach podniosły się o 5%, a największy wzrost odnotowano w Kerry 8%, Kildare 8% i Clare 7%.

Dane zostały zebrane z 73 milionów anonimowych transakcji kartami debetowymi i kredytowymi w sklepach i internecie.

Bogdan Feręc

Źr. AIB

Photo by naipo.de on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poparcie dla ustawy
Beksiński tak malow
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.