W Ambasadzie Francji o niemarnowaniu żywności

30 czerwca 2022 odbyła się konferencja Od pola do stołu: wyzwania i problemy związane z marnowaniem żywności zorganizowana przez Ambasadę Francji.

Wydarzenie zainaugurowane przez Ambasadora Francji Frédérica Billet zgromadziło francuskich i polskich ekspertów w ramach dwóch paneli dyskusyjnych, gdzie w pierwszym głos zabrali przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń publicznych, a w drugim firmy działające w sektorze rolno-spożywczym w Polsce. Konferencję podsumował dr Jakub Olipra, wykładowca Szkoły Głównej handlowej, ekonomista Crédit-agricole, podkreślając wpływ marnowania żywności na cały sektor rolny i spożywczy.

Uczestnicy zgodnie podkreślili kluczowe znaczenie partnerstwa i wspólnego działania wszystkich zainteresowanych stron branży spożywczej, począwszy od sfery naukowych, aż po firmy przetwórcze, poprzez rolników, producentów i sprzedawców, w celu zapewnienia globalnego rozwiązania problemu marnotrawienia żywności.

Bartłomiej Rak z firmy Handelek – operator krakowskiego bistro śniadaniowego i piekarni podał przykład dobrej praktyki zamieniania czerstwego chleba w okowitę we współpracy z Podkarpacką Destylarnią Okowity. Jego firma pod logo Rebread rozwijają gamę produktów powstałych z niesprzedanego, czerstwego pieczywa wypiekanego wg rzemieślniczej receptury bez dodatku drożdży i ulepszaczy.  

Z pół tony wyprodukowano w pierwszej serii okowity 550 butelek. Oprócz okowity Rebread widzi potencjał w piwie, kosmetykach oraz  biodegradowalnych opakowaniach PLA – także z żywności, która potencjalnie ulegałaby zmarnowaniu.

Uczestnicy konferencji podkreślali znaczenie niemarnowania żywności także w kontekście konieczności zapewnienia wsparcia charytatywnego dla miekszańców Ukrainy.

Wszyscy zgodzili się, że edukacja konsumentów od najmłodszych lat jest istotnym elementem strategii walki z marnotrawieniem żywności, zarówno w przypadku partnerów publicznych, jak i prywatnych.

Źródło: dlahandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polska przedsiębior
Wakacyjna edycja roz