Urzędnicy chcą pracować cztery dni w tygodniu

Dzisiaj w Dublinie odbędzie się konferencja Stowarzyszenia Wyższych i Cywilnych Urzędników Publicznych (AHCPS), na którym mają być przestawione wnioski o wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla urzędników służby cywilnej.

AHCPS spotka się na dorocznej konferencji, a delegaci mają przedstawić swoje propozycje, w których jednym z najważniejszych wniosków będzie praca cztery dni w tygodniu. Delegaci na konferencję mają również wystosować apel do Irlandzkiego Kongresu Związków Zawodowych, aby poparło ich starania o skrócenie tygodnia pracy oraz do wprowadzenia programów „kondensacji pracy”.

Stowarzyszenie ma być zobowiązane, o ile zgodzi się na to większość delegatów, aby przyłączyć się do akcji „Four Day Week Ireland”, więc oficjalnie stać się członkiem tej grupy.

Do AHCPS należy obecnie nieco ponad 3600 urzędników, zarówno z oddziałów komercyjnych, jak i niekomercyjnych z sektora państwowego.

Do Stowarzyszenia Wyższych i Cywilnych Urzędników Publicznych należą również przedstawiciele Gardy, a to oni właśnie przedstawią odrębny wiosek o krytycznej ocenie rządowej zmiany warunków zatrudnienia w ramach ustawy o Bezpieczeństwie Policji i Bezpieczeństwie Społeczności. W tym wskazywać będą, iż dochodzi właśnie do niepokojącej zmiany w polityce wobec tej służby, co będzie wpływać bezpośrednio na policjantów, a nie urzędników służby cywilnej w Gardzie.

Jak przedstawione będzie we wniosku, policjanci mogą w ten sposób utracić możliwość przeniesienia się w ramach szerszej służby cywilnej i rozwoju kariery, co do tej pory mogło być traktowane priorytetowo.

Urzędnicy służby cywilnej zapowiadają również, że po przyjęciu nowego modelu działania, rozpoczną konsultacje z członkami Stowarzyszenia i przedstawią swoje propozycje odpowiednim departamentom rządowym.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Scott Graham on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bilety lotnicze musz
Polityka HSE zakońc