Ukraińcy wprowadzą się do domów modułowych

Gabinet poinformował, że w przyszłym miesiącu gotowa będzie pierwsza partia domów modułowych, które zasiedlone mają być przez ukraińskich uchodźców wojennych.

Zapowiedź jest realizacją rządowego planu zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy, co od początku budziło w Irlandii wiele kontrowersji, a przeciwnicy tego rozwiązania mieli pretensje do polityków, że lepiej zajmują się uchodźcami oraz azylantami, niż tracącymi domy stałymi mieszkańcami wyspy.

Zwraca się też uwagę, iż do niedawna rząd twierdził, że nie można domów modułowych oferować stałym mieszkańcom kraju, bo tego zabraniają unijne dyrektywy, jednak nie dodał, iż kraj znajduje się w sytuacji wysokiego kryzysu zakwaterowania, a domy modułowe, mogłyby stać się wsparciem dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.

W Irlandii nie zmieniono również przepisów, które zezwalałyby na budowanie domów modułowych na własnym terenie przez osoby prywatne, ale na działkach, na których nie ma murowanych budynków. To z kolei zakazuje tysiącom osób ustawienia domów modułowych na posiadanych przez siebie terenach i rezygnacji z drogiego najmu.

Pierwsza partia domów modułowych oddana zostanie do użytku w Mahon w hrabstwie Cork, a docelowo ma być ich 316. Wszystkie jednak zasiedlone mają zostać przez uchodźców wojennych z Ukrainy.

Nie jest jasne, czy domy modułowe, które powstają obecnie, ani jakie pojawią się w przyszłości, kiedykolwiek zaoferowane zostaną stałym mieszkańcom Irlandii, choćby byli osobami bezdomnymi i mieszkali na ulicy.

Nie wiadomo również, czy rząd kiedykolwiek podejmie decyzję o wprowadzeniu do domów modułowych osób z list oczekujących na mieszkania socjalne, aby stały się one tymczasowym miejscem schronienia.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo CC BY 4.0 koda.gov.ua

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Detaliści przeciwni
Irlandzki Spis Powsz