Ty zapłacisz za szczepionkę, premier, poseł i senator nie

Rząd, ale też posłowie, senatorowie oraz personel zatrudniony w Oireachtas i Leinster House otrzyma w tym roku darmowe szczepionki przeciwko grypie sezonowej.

Z takiego dobrodziejstwa, nie będą mogli skorzystać jednak urzędnicy niższego szczebla, nie będą mogli też skorzystać z nich zwykli mieszkańcy Irlandii, bo ci, z całą pewnością będą musieli za szczepienie przeciwko grypie zapłacić z własnej kieszeni. Dzieje się tak w chwili, gdy i rząd i Zarząd Służby Zdrowia ostrzega, że tegoroczny sezon zimowy może być bardzo ciężki pod względem zachorowań, a i mogą nałożyć się na siebie dwie epidemie, czyli grypy i Covid-19.

Do niedawna HSE podkreślało, że jest bardzo ważne, aby przed sezonem grypowym zaszczepić się na tę chorobę, gdyż szczepionka nie uchroni nas przed zakażeniem, ale złagodzi przebieg choroby.

Aktualna cena szczepionki przeciwko grypie sezonowej to ok. 30 €, ale dodaje się, że można ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów, jednak szczepienie musi odbywać się w gabinecie lekarza rodzinnego lub w aptece, które potwierdzą, że szczepienia dokonano fachowo. Do tego wszystkiego należy doliczyć jeszcze koszt wizyty u lekarza, więc szczepionka może kosztować nas ogółem od 60 do nawet 100 euro, co uzależnione jest, ile policzy sobie za usługę konsultacji lekarz.

Z darmowych szczepień przeciwko grypie korzystać mogą natomiast osoby, które ukończyły 65 lat, zaliczone są do grupy podwyższonego ryzyka, kobiety z obniżoną odpornością oraz ciężarne, ale też pracownicy i dzieci pracowników służby zdrowia. Z darmowych szczepień skorzystać mogą też pracownicy, których zakład pracy pokrywa koszty zakupu szczepionki i samego szczepienia.

Sprawę skomentował poseł ugrupowania Aontú Peadar Tóibín, który powiedział:

– […] To niedorzeczne, że taoiseach, ministrowie, posłowie i senatorowie otrzymują darmowe szczepionki przeciw grypie w środku kryzysu związanego z kosztami życia. Z pewnością ministrowie, posłowie i senatorowie mogą sobie pozwolić na zakup własnych szczepionek. Aontú wzywa do zaprzestania tej praktyki, ponieważ uważamy, że pieniądze byłyby lepiej wydawane na osoby bezbronne, które zmagają się z przeciwnościami i kosztami, co obserwowane jest w całym kraju. Kiedy otrzymałem wiadomość e-mail z powiadomieniem o tym, że dostępne są bezpłatne szczepionki dla TD, byłem naprawdę zaskoczony. Nigdy wcześniej z tego nie korzystałem ani nie wiedziałem, że taka możliwość istnieje. Ludzie w całym kraju walczą o zapłatę za lekarstwa. Dlaczego TD mieliby dostawać szczepionki za darmo?

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Ed Us on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nadchodzi schyłek c
Premier Martin na sz