Trzydniowy weekend

To jeden z ostatnich długich weekendów w Irlandii, a ostatnim będzie ten 30 października, jednak już od jutra czeka na nas trzy dni wolnego.

Nie wszyscy z tego skorzystają, bo przecież handel, szpitale, policja, strażacy i niektóre firmy działają na innych zasadach, ale większość osób w Irlandii, będzie mogła liczyć na dłuższą przerwę w pracy. August Bank Holiday to święto, które przypada na pierwszy poniedziałek sierpnia, a służyć ma wykorzystaniu letniej pogody przed jesienią i czasem mrocznych dni.

Takie samo święto obchodzi się również w Szkocji i ono także przypada na pierwszy poniedziałek sierpnia.

August Bank Holiday jest jednym z najstarszych świąt państwowych w Irlandii, a obchodzone było jeszcze pod panowaniem brytyjskim, natomiast ustanowione zostało w 1871 roku. Co ciekawe, ta sama ustawa wprowadziła w Irlandii również jako dni wolne od pracy i jednocześnie święta państwowe Poniedziałek Wielkanocny, Poniedziałek Zielonoświątkowy i Dzień Świętego Szczepana.

Tu kolejna irlandzka ciekawostka, gdyż dopiero w 1939 roku do kalendarza świąt państwowych wprowadzone zostały Wielki Piątek i Boże Narodzenie. Jest jeszcze jeden Bank Holiday, o którym warto przypomnieć, więc Dzień Świętego Patryka, a ten do kalendarza na stałe wszedł w 1903 roku.

Wielu mieszkańców Irlandii już wcześniej zaplanowało August Bank Holiday i wyjeżdżają na krótki odpoczynek poza miasto, ale też na trzydniowe wypady poza wyspę, by naładować wewnętrzne akumulatory na okres słoty, wiatru i długich ciemnych dni.

W August Bank Holiday odbywa się też wiele imprez sportowych, organizowane są wyścigi konne, jednak najczęściej osoby pozostające w domach, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, pokazach sztuki, festiwalach muzycznych, lokalnych jarmarkach oraz wystawach rolniczych.

O ile większość firm będzie zamkniętych przez najbliższy weekend, to wciąż otwarta ma być duża ilość sklepów, czynne będą kawiarnie, bary, puby i restauracje. Przygotować się też należy na zmieniony rozkład komunikacji publicznej, a niektóre prywatne linie autobusowe zawieszają swoje kursy.

Co można robić, zostając na August Bank Holiday w Irlandii? To proste, bo o ile nie mieszka się w stolicy, można udać się do Dublina, odwiedzić okoliczne miejscowości, muzeum tamtejszego browaru Guinnessa, ale i wpaść na Temple Bar. Ciekawym miejscem do krótkich odwiedzin będzie z całą pewnością Galway, bo to niezwykle ciekawa architektura centrum i najbliższej okolicy, można też udać się w pewne rejony tego miasta, aby z daleka obejrzeć dom, w którym mieszkał urzędujący prezydent Michael Daniel Higgins. Nie licząc niewielkiego klifu nad Zatoką Galway, atrakcje właściwie się kończą, a może tylko ja, jako mieszkaniec tego miasta odnoszę takie wrażenie.

Mijając Galway i kierując się trasą na Clifden, znajdzie się natomiast kilka ciekawych miejsc, do których zaliczyć można plażę White Strand, a wcześniej, tuż za Moyucullen ośnieżone zimową porą White Gables i rozciągające się u ich podnóża wrzosowiska.

Można też spokojnie zostać w domu, o ile pogoda nie będzie dla nas łaskawa, a zapowiada się, że w sobotę będziemy mieli opady deszczu i wiatr, w niedzielę pojawią się przebłyski słońca, a w August Bank Holiday ma być pochmurno z rozwijającymi się opadami.

Bogdan Feręc

Źr. Public Holidays

Photo by Matteo Maretto on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Musgrave przejmuje r
Zwiększenie eksport