To nie koniec podwyżek cen paliwa

Od wczoraj obowiązują w kraju nowe ceny paliw napędowych i oleju grzewczego, co ma związek z powrotem akcyzy do poprzedniej wysokości.

W ramach walki z kryzysem kosztów utrzymania rząd podjął decyzję o obniżeniu akcyzy na paliwa pędne i grzewcze o 21 centów, a zapowiedział również, iż stopniowo przywróci dawną wysokość tego podatku. Co ciekawe, po ostatniej transzy powrotów do starej stawki, akcyza wzrośnie łącznie o 22 centy, więc w sierpniu będzie można mówić również o podwyżce akcyzy o 1 cent. Aktualnie cena jednego litra benzyny podniosła się o 5 centów, natomiast oleju napędowego o 4 centy. To jednak nie koniec tegorocznych podwyżek cen paliw, ponieważ w projekcie budżetu na przyszły rok, znajduje się propozycja podniesienia podatku węglowego, a po przyjęciu budżetu wejdzie ona ze skutkiem natychmiastowym, czyli w październiku lub najdalej w listopadzie za paliwa zapłacimy dodatkowe 3 centy za litr paliw płynnych i kilogram w przypadku paliw stałych.

W styczniu nastąpi kolejna podwyżka cen paliw, a dotyczyć ma tych z biokomponentami, kiedy paliwa zdrożeją od 1 do 2 centów na litrze.

Niepokojące informacje płyną jednocześnie z państw OPEC, czyli eksporterów ropy naftowej, a grupa podjęła już decyzję o kolejnym zmniejszeniu wydobycia, by utrzymać ceny surowej ropy na obecnym poziomie. Mówi się również, że jeszcze w tym roku ropa Brent może wyraźnie zdrożeć, jeżeli konflikt na Bliskim Wschodzie zostanie rozwinięty. Aktualnie kraje OPEC przygotowują się do kolejnego spotkania, a to zaproponowane zostało przez grupę BRICS, na którym przedstawione zostaną warunki przyłączenia się do tej organizacji Arabii Saudyjskiej.

Jeżeli Arabia Saudyjska zgodzi się na dołączenie do BRICS, praktycznie nic nie będzie wówczas stać na przeszkodzie, aby państwa OPEC w rozliczeniach za ropę i gaz ziemny zaczęły używać innej waluty niż dolara amerykańskiego. W takim przypadku Stany Zjednoczone utracą też swój energetyczny światowy prymat, co może oznaczać również głęboki kryzys ekonomiczny w USA i w państwach współpracujących z Amerykanami.

Bogdan Feręc

Źr. The Wall Street Journal / Independent

Photo by Dawn McDonald on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii internet
Znowu za miesiąc