To może być gorące lato, ale wcześniej…

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Klimatolog z Met Éireann zasugerował, że ten układ prądów strumieniowych sugeruje, iż wkrótce, bo w połowie marca, możemy mieć do czynienia z opadami śniegu, ale może się też okazać, że lato będzie gorące.

W połowie marca nad Irlandię nasunąć się ma jakoby arktyczny front atmosferyczny, który może przynieść istotne ochłodzenie, ale też opady śniegu, a przynajmniej śniegu z deszczem. Paul Moore z Met Éireann stwierdził, że „zdecydowanie nie można tego wykluczyć”, więc i bardzo zimnych nocy, a temperatur w dzień, niewiele ponad zero stopni.

Front, który powoli kieruje się w stronę Irlandii, zwiększa prawdopodobieństwo występowania przymrozków, ale też opadów śniegu, co wywołane będzie zjawiskiem nagłego ocieplenia stratosferycznego w okolicach bieguna północnego, a to właśnie sprowadzi do Irlandii oraz większej części Europy zimowe warunki.

Klimatolog Paul Moore powiedział:

Tendencje są takie, że w przyszłym tygodniu zimniejsza masa powietrza przesunie się w naszą stronę, ale jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, gdzie i kiedy spadnie śnieg. Trzeba będzie to przewidzieć później, ale z pewnością w przyszłym tygodniu może być wystarczająco zimno, aby w niektórych częściach kraju zaczął padać śnieg.

Jak dodał pan Moore, w połowie przyszłego tygodnia termometry w nocy mogą pokazywać -2 stopnie Celsjusza, a w niektórych rejonach wartości niższe, natomiast opady śniegu trwać mogą od środy do końca przyszłego tygodnia.

Paul Moore stwierdził też, że już wcześniej takie zjawisko było obserwowane w Irlandii, a jego następstwem stało się bardzo gorące lato, czyli nie można wykluczyć, że nie stanie się to i w tym roku. Wpływ na letnią pogodę w kraju będzie miał efekt El Nino, bo to on może przynieść skok temperatur i nasuniecie się nad Irlandię gorących mas powietrza. Meteorolodzy dodają, że efekt wywołany El Nino, może mieć wpływ na temperatury w tym i kolejnym roku, więc doświadczać będziemy w kraju temperatur znacznie wyższych, niż typowe dla tego rejonu.

Klimatolog Paul Moore:

Ostatnie osiem lat było najcieplejszymi w historii, ale w ciągu tych ośmiu lat rok 2016 był najcieplejszym z ostatnich ośmiu lat i to było podczas ostatniego El Nino, jakie mieliśmy. Trudno powiedzieć, co to będzie oznaczać bezpośrednio dla Irlandii, ponieważ miały miejsce tylko dwa zdarzenia El Nino, które pojawiły się bezpośrednio po „potrójnym spadku” trzech mroźniejszych zim. Jeden przyniósł bardzo mokre lato w 2002 roku, a drugi upał w 1976 roku. Jeśli przejdziemy do El Nino pod koniec tego lub w przyszłym roku, kiedy wystąpią jego skutki, globalne temperatury odnotują kolejny skok, więc możemy ponownie mieć nasz najcieplejszy rok w historii. Tak jak w 2016 roku przy ostatnim El Nino. Temperatury stale rosną, a i wzrosły temperatury tła od 2016 r., więc jeśli przejdziemy przez El Nino i wszystko inne pozostanie bez zmian, istnieje duża szansa, że ​​2024 r. będzie najgorętszym rokiem w historii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Larisa Koshkina from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!