Tesco zrujnować może zasądzona darowizna

Przed Sądem Okręgowym w Dublinie toczy się proces o naruszenie prawa konsumenckiego, jakiego dopuścił się sprzedawca, a sprawa dotyczy błędnych informacji na etykietach.

Sąd Okręgowy w Dublinie rozpatruje sprawę przeciwko Tesco Ireland Ltd, w której zarzuca się detaliście, iż nie umieścił cen jednostkowych na etykietach cenowych swoich popularnych produktów Clubcard. Tesco, co istotne, przyznało się przed wymiarem sprawiedliwości do naruszenia przepisów dotyczących praw konsumentów, którzy nie otrzymali wówczas pełnej informacji o produktach i cenach.

Sprzedawca przed sądem przyznał się do dwóch zarzutów, jakie mu postawiono a dotyczących nieprzestrzegania informacji podawanych na etykietach cenowych. Dotyczyło to produktów promocyjnych z użyciem Clubcard.

Wcześniej w tej sprawie toczyło się dochodzenie wszczęte przez Komisję Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Ówcześnie prowadzone rozpoznanie wykazało, że Tesco wg Komisji złamało przepisy i nie umieściło pełnej informacji na etykietach promocyjnych Clubcard.

Jak podaje Komisja ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ceny, jakie prezentowane są przy towarach na półkach, powinny zawierać kilka szczegółowych informacji dla klientów, w tym o cenie jednostkowej dla różnych miar, w tym kilogramów, litrów, mililitrów itp. Jak dodaje Komisja, zasada ta ma na celu przekazanie pełnej informacji klientom, aby mogli bezproblemowo porównać ceny w zależności od wagi, pojemności, marki, wielkości opakowania, kształtu i rozmiaru.

Sędzia Anthony Halpin, który przewodniczy rozprawie zastosował wobec Tesco Ireland ustawę o zawieszeniu i zobowiązał detalistę od pokrycia kosztów prawnych, jakie poniosła Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także do przekazania na cele charytatywne organizacji Little Flowers Penny Dinners kwoty 1000 €.

Sprawa wróci na wokandę 29 lipca tego roku.

*

Całe 1000 €, szok. Ciekawe, czy Tesco uniesie ten ciężar?

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Shashank Verma on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair i nietoperze
Nierządnice z umowa