Technologia antydronowa zacznie działać za kilka tygodni

Jak informuje zarząd dublińskiego portu lotniczego, technologia antydronowa, która zabezpieczyć ma lotnisko przed naruszaniem jego przestrzeni powietrznej przez niewielkie urządzenia latające, wdrożona zostanie w najbliższych trzech tygodniach.

Ma to znacznie zwiększyć bezpieczeństwo w okolicy portu lotniczego, a jednocześnie zabezpieczać będzie startujące i lądujące maszyny przed zakłóceniami. DAA chce, aby system zaczął działać w pełni jeszcze przed sezonem turystycznym, aby zminimalizować wpływ naruszeń przestrzeni lotniskowej przez drony.

Obecnie personel, który obsługiwać będzie cały system, zakończył już szkolenia z zakresu obsługi, uzyskał licencje i wkrótce wszyscy wyznaczeni pracownicy, będą mogli obsługiwać sprzęt służący do „odpędzania” dronów.

Dyrektor naczelny DAA  Kenny Jacobs powiedział:

– Mamy ten zestaw od ponad miesiąca, wszyscy są przeszkoleni. Za około trzy tygodnie będziemy mogli korzystać z systemu.

Technologia, która zamontowana została na dublińskim lotnisku, pozwala na sprowadzenie drona na ziemię – trwałe unieszkodliwienie, ale też sprowadzenie urządzenia do miejsca startu, co może być pomocne w odnalezieniu osoby sterującej dronem. Informacje o wszystkich zdarzeniach, ale też potencjalnych sprawcach i miejscu, z którego dron był sterowany, przekazywane będą Gardzie, by mogła ująć sprawcę złamania przepisów o zakazie lotów w obrębie 5 kilometrów od lotniska.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Jason Blackeye on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Netflix wprowadzi po
Ruszyła karuzela ob