Taoiseach całkowicie nie ma kontaktu z presją finansową, z jaką borykają się gospodarstwa domowe

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty opisał komentarze taoiseacha Leo Varadkara, jako „całkowicie oderwane od ostrej presji finansowej, z jaką boryka się wiele gospodarstw domowych, ponieważ oprocentowanie kredytów hipotecznych wciąż rośnie”.

Poseł z Donegal ponownie powtórzył apel swojej partii o wprowadzenie tymczasowej i ukierunkowanej ulgi w spłacaniu odsetek od kredytów hipotecznych w celu wsparcia gospodarstw domowych borykających się z trudnościami.

Przemawiając w tej sprawie poseł Doherty powiedział:

– Komentarze poczynione przez premiera są rozczarowujące, ale nie zaskakujące. Pamiętaj, to jest taoiseach, który ułatwił sprzedaż dziesiątek tysięcy kredytów hipotecznych funduszom sępów. To taoiseach, który powiedział, że te gospodarstwa domowe nie będą w gorszej sytuacji, gdy ich pożyczki zostaną sprzedane funduszom sępów. Te gospodarstwa domowe stoją obecnie w obliczu stóp procentowych sięgających 8 procent, a ich roczne koszty kredytu hipotecznego rosną o tysiące euro. Był w błędzie wtedy i myli się teraz. Oczywiste jest, że taoiseach chowa głowę w piasek – całkowicie oderwany od ostrej presji finansowej, z jaką borykają się teraz setki tysięcy gospodarstw domowych. Skontaktowały się z nami gospodarstwa domowe, których kredyty hipoteczne wzrosły o ponad 8 000 euro. Taoiseach określił to jako normalne. Gospodarstwa domowe stoją w obliczu podwyżek stóp procentowych, będąc w uścisku najgorszego kryzysu kosztów utrzymania od pokolenia, z rosnącymi cenami żywności i rosnącymi rachunkami za energię. Taoiseach nie przedstawił żadnych pomysłów ani polityk w celu rozwiązania trudności, z jakimi borykają się te gospodarstwa domowe. Nie przedstawił żadnych propozycji rozwiązania trudności, z jakimi borykają się gospodarstwa domowe, których pożyczki zostały sprzedane funduszom sępów – sprzedaż, którą wspierał. Gospodarstwa domowe mogą i powinny być wspierane. Tymczasowa i celowa ulga w oprocentowaniu kredytów hipotecznych powinna zostać wprowadzona niezwłocznie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Precondo CA on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ostrzeżenie o glona
Obroń irlandzką ne