Szykują się podwyżki zasiłków socjalnych

Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami, ale jak się okazuje, prezydent postawił na swoim i przeforsował projekt, który przygotowała jego Kancelaria.

Już wcześniej prezydent Michael Daniel Higgins rozmawiał z przedstawicielami partii, z której się wywodzi, czyli Fianna Fáil, by zarówno ugrupowanie, jak i cała koalicja, ale też rząd, zareagował na trudną sytuację w kraju, co może oznaczać w zamyśle Áras an Uachtaráin podniesienie zasiłków socjalnych.

Rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami, a dopiero teraz zostały ujawnione, gdy członkowie Fianna Fáil na jednym z ostatnich wewnątrzpartyjnych spotkań, przegłosowali tę kwestię i zobowiązali władze ugrupowania, by zajęła się tym również koalicja.

Tak się stało i dokumenty trafiły do liderów partyjnych, a omawiane kwestie wstępnie zatwierdzono. Przeciwnikiem stała się najmniejsza a partii tworzących rząd, więc chodzi tu o Zielonych i ministra Ryana, gdyż szef Fine Gael Leo Varadkar uznał, że po konsultacjach z ministrem finansów Michaelem McGrathem, może przystać na propozycję prezydenta.

Obecnie skala podwyżek i grupy docelowe będą ustalane przez dwa departamenty, więc Finansów oraz Ochrony Socjalnej, a oficjalnie wynik rozmów zaprezentowany zostanie Radzie Ministrów jeszcze przed świętami wielkanocnymi.

Mówi się, że podwyżki dotyczyć będą zarówno osób pobierających zasiłki dla poszukujących pracy, ale też samotnie wychowujących dzieci. Więcej kontrowersji widać w zakresie podniesienia świadczeń emerytalnych, gdyż Departament Finansów uznał, że będzie to znacznym obciążeniem dla budżetu, więc podwyżka tak, ale nie w takiej wysokości, jak dla innych grup.

O ile rząd zatwierdzi propozycję prezydenta, to wkrótce świadczenia socjalne mogą podnieść się o ok. 25%, a zaznaczono w dokumencie przesłanym do rządu, że największą uwagę należy skoncentrować na możliwości odpowiedniego utrzymania się przez osoby korzystające z państwowego wsparcia.

Nie udało się jednak przyjąć, nawet do debaty koalicyjnej kolejnego punktu, jakim wyraźnie interesuje się Áras an Uachtaráin, bo z siedziby prezydenta poszedł również sygnał, iż lokator z Phoenix Park, jest przeciwnikiem zakończenia zakazu eksmisji i chciałby, żeby rząd cofnął swoją decyzję.

Łącznie z wnioskiem o podniesieniu świadczeń socjalnych gabinet rozważy kwestię ustawowej ochrony królików, jakie zamieszkują Phoenix Park, na co nalegała Pierwsza Dama i uzyskała w tym poparcie głowy państwa.

Bogdan Feręc

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Graham Hogg

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podatki, mieszkalnic
Będzie można żąd