Szczepionka przeciwko Omicron jest już dostępna

Od dzisiaj w Irlandii dostępne są już szczepionki przeciwko szczepowi koronawirusa Omicron BA.4 i BA.5, a te obecnie są dominującymi szczepami wśród osób zakażonych.

Wraz z wprowadzeniem do użycia covidowych szczepionek zabezpieczających sezonowo, rozpoczęto akcję szczepień przeciwko grypie, a jak zaznaczono w komunikacie HSE, będzie się to dziać cyklicznie i corocznie obie szczepionki dostępne będą w sezonie zwiększonej zachorowalności. Wg niektórych w tym roku możemy mieć do czynienia z nałożeniem się na siebie zachorowań na Covid-19 i grypy, więc lekarze wyrażają obawy, iż może dojść do „twindemii”, jak niektórzy to nazywają, a wtedy irlandzki system opieki zdrowotnej wystawiony zostanie na ciężką próbę.

Dlatego osoby kwalifikujące się do szczepień proszone są, aby skorzystały z możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie i Covid-19, a obie szczepionki można podawać jednoczenie.

Do Irlandii trafiła też szczepionka przeciwko szczepowi koronawirusa typu BA.2, więc i ta jest dostępna.

Obecnie szczepić się mogą osoby powyżej 65 roku życia, ale i dzieci w wieku od 12 lat wzwyż, natomiast obie grupy otrzymywać mają też dawki trzecie – przypominające.

Jak dodaje HSE, szczepionka przeciwko grypie dostępna jest bezpłatnie dla osób w wieku powyżej 65 lat, pracowników służby zdrowia, dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 17 lat, kobiet w ciąży i osób z grup podwyższonego ryzyka i z chorobami przewlekłymi.   

Dr Aparna Keegan – specjalista medycyny zdrowia publicznego w HSE powiedziała:

– Oczekuje się, że tej zimy krążyć będzie zarówno wirus grypy, jak i Covid-19. Bardzo ważne jest, aby wszyscy, którzy są zaproszeni, otrzymali zarówno darmową szczepionkę przeciw grypie, jak i Covid-19. Grypa i Covid-19 są wywoływane przez różne wirusy, ale oba mogą powodować poważną chorobę. Szczepionka przeciw grypie nie chroni przed Covid-19. Dlatego ważne jest, aby po zaszczepieniu się przeciwko Covid-19 otrzymać bezpłatną szczepionkę przeciw grypie. Zarówno szczepionki przeciw grypie, jak i Covid-19 będą dostępne u lekarzy rodzinnych oraz w aptekach i mogą być podawane w tym samym czasie.

Komentujący sprawę minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że w całym kraju 15 ośrodków szczepień podaje szczepionki podstawowe przeciwko Covid-19, a także dawki przypominające.

Stephen Donnelly:

– Wiemy, że szczepionki zapewniają dobrą ochronę zarówno przed Covid-19, jak i grypą sezonową, a zachęcam wszystkich, którzy kwalifikują się do skorzystania z tej możliwości, żeby zrobili to tak szybko, jak to możliwe.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by MasterTux from Pixabay 

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine celebrates r
Premier wierzy w roz