Spółki energetyczne muszą dokonać dalszych obniżek cen dla konsumentów

Według senatora Fine Gael Garreta Ahearna przedsiębiorstwa energetyczne muszą jeszcze bardziej obniżyć ceny, aby złagodzić presję na właścicieli domów, szczególnie w chłodniejszych miesiącach.

Senator Ahearn dodał, iż premier ma spotkać się z czterema głównymi dostawcami energii w kraju, a jego wezwanie może przyczynić się do wsparcia Leo Varadkara.

Senator Ahearn, rzecznik ds. przedsiębiorstw, handlu i zatrudnienia w Seanad, powiedział:

– Niektóre firmy energetyczne zaczynają obecnie obniżać ceny, co jest mile widzianym posunięciem po okresie utrzymujących się podwyżek cen po wybuchu wojny na Ukrainie. Electric Ireland i SSE Airtricity ogłosiły obniżkę krajowych cen gazu i energii elektrycznej o 10–12% od 1 listopada, co przyniesie oszczędność około 400 € klientom Electric Ireland korzystającym z dwóch paliw. Pinergy także ogłosiła obniżkę od 1 października cen prądu o 9,5%, zaś od 3 października Energia obniży stawki za gaz i inteligentny prąd o 20%, a standardowe stawki za prąd o 15%. Jednak ceny energii elektrycznej w Irlandii nadal pozostają wyższe niż w wielu innych krajach europejskich, a niedawno ogłoszone obniżki bledną w porównaniu z ogromnymi rachunkami, jakie konsumenci płacili w ostatnich latach w związku ze wzrostem cen hurtowych, które obecnie się stabilizują. Nie możemy ponownie mieć sytuacji, w której tak wielu właścicieli domów ma trudności z opłaceniem rachunków za prąd i gaz, dlatego konieczne jest, aby przedsiębiorstwa te jeszcze bardziej obniżyły ceny, szczególnie w obliczu zbliżającej się zimy. Dostawcy, którzy nie zasygnalizowali jeszcze obniżki cen, muszą to zrobić teraz, aby umożliwić klientom rozplanowanie domowego budżetu. Nie mam wątpliwości, że premier podczas indywidualnego spotkania z przedstawicielami SSE, Bord Gais, Energii i ESB przedstawi mocny argument za złagodzeniem presji na właścicieli domów. Budżet na rok 2024 będzie zawierał środki, które pomogą w zwróceniu większej ilości pieniędzy do kieszeni obywateli i oczekuje się, że będzie to ponownie obejmowało pomoc przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w pokryciu kosztów energii. Ale poszczególni dostawcy energii muszą odegrać swoją rolę w zapewnieniu konsumentom korzyści ze znaczącej różnicy w rachunkach za gaz i energię elektryczną w nadchodzących miesiącach.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Fine Gael

Photo by Anthony Indraus on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Niezbędna jest leps
Partia Pracy organiz