Skandalicznie wysokie czynsze. HAP nie działa

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rzeczniczka ds. mieszkalnictwa Partii Pracy powiedziała, że prawie 30-procentowy wzrost bezdomności w ciągu ostatniego roku jest głęboko niepokojący. 

Wzywając do wprowadzenia zakazu eksmisji w sytuacjach nadzwyczajnych i zamrożenia czynszu, senator Moynihan powiedziała, że należy podjąć wszelkie kroki, aby powstrzymać ludzi przed wejściem w bezdomność, a chodzi głównie o prywatny rynek najmu.

Senator Moynihan powiedziała:

– Brak niedrogich domów do wynajęcia został dobrze udokumentowany. Obecnie istnieje wiele hrabstw bez domów dostępnych dla osób korzystających z programu HAP. Mając tylko 820 nieruchomości dostępnych dla osób stosujących HAP, jasne jest, że należy wprowadzić środki nadzwyczajne, aby zapewnić siatkę bezpieczeństwa dla osób zagrożonych bezdomnością. Partia Pracy domaga się wprowadzenia zakazu eksmisji w sytuacjach nadzwyczajnych. Pozytywny wpływ zakazu eksmisji ożywił się podczas pandemii, kiedy liczba osób zgłaszających się do bezdomności drastycznie spadła. Ten tymczasowy środek uspokoiłby najemców, że nie zostaną wyrzuceni ze swoich domów. Ten środek musi być połączony z zamrożeniem czynszu. Zamrożenie czynszów jest konstytucyjnie możliwe, a ten tymczasowy środek nadzwyczajny pomógłby powstrzymać kryzys do czasu, gdy pojawią się tańsze domy. Na początku tego miesiąca rząd ogłosił zrewidowane płatności w ramach programu HAP, jednak badania przeprowadzone przez moje biuro pokazują, że dla wielu płatności nie zajdą one wystarczająco daleko. W Irlandii jest tylko 820 domów odpowiednich dla rodzin otrzymujących HAP i tylko 182 nieruchomości dla osób samotnych. Oczywiste jest, że pomimo wzrostu uznaniowej stopy załamania się systemu HAP, przejście z budownictwa socjalnego do HAP było katastrofą dla osób znajdujących się na dole rynku mieszkaniowego, wpędzając te osoby w bezdomność. Na dłuższą metę potrzebujemy znacznie więcej mieszkań socjalnych budowanych na dużą skalę, ale krótkoterminowo musimy zrewidować podstawowe limity HAP, ponieważ wyraźnie nie odzwierciedlają one skandalicznych czynszów. W szczególności osoby samotne mają duże problemy ze znalezieniem mieszkania, co znajduje odzwierciedlenie w naszych liczbach bezdomnych. Pilnie potrzebne są ukierunkowane środki w celu ochrony najemców. Inflacja zamknie wielu najemców w pułapce ubóstwa. W połączeniu z kulturą niskich płac w Irlandii, nie ma wątpliwości, że coraz więcej osób na prywatnym rynku najmu będzie zagrożonych bezdomnością, chyba że zostaną wdrożone środki przeciwdziałające inflacji, aby ich chronić.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Moynihan kwestionuje
Pracownicy i rodziny

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!