Rodziców musi być stać na wychowanie dzieci

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Trzeba obniżyć koszty opieki nad dziećmi dla rodziców i zapewnić im dostępność miejsc dla dzieci w placówkach opiekuńczych.

Ważne jest, aby problem wyjątkowo wysokich kosztów opieki nad dziećmi, z jakimi borykają się rodzice w Dublinie, został w sposób znaczący rozwiązany, a opiekunowie dzieci otrzymali wsparcie, aby pozostać w biznesie, a rodzice wiedzieli, że w razie potrzeby będą dostępne miejsca dla dzieci, powiedziała przedstawicielka Fine Gael.

Posłanka Jennifer Carroll MacNeill, rzeczniczka ds. równości Fine Gael stwierdziła:

– Departament ds. Dzieci musi uzyskać to prawo, aby zobaczyć znaczącą redukcję kosztów dla rodziców i zapewnić dostępność miejsc. Tego właśnie chcą opiekunowie i rodzice, a to jest tym pilniejsze w czasie kryzysu związanego z kosztami życia. Spotkałam się z Federacją Opiekunów Przedszkolnych na początku tego tygodnia przed Leinster House, gdzie odbył się trzeci protest w związku z trwającymi trudnościami w sektorze opieki nad dziećmi. Rozmawiałam również z wieloma rodzicami w moim okręgu wyborczym, którzy borykają się z ciągłymi wysokimi kosztami lub faktycznym wycofaniem oferty miejsca, w niektórych przypadkach wpływających na długo planowane powroty do pracy po urlopie macierzyńskim z zaledwie kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wskazują na ciągłe trudności w komunikacji. Jak możemy wspierać kobiety i rodziny w takiej niepewności? Niedopuszczalne jest, aby rodzice byli wdzięczni nawet za uzyskanie lokalu tylko po to, by spłacać co miesiąc drugi kredyt hipoteczny. Departament musi podejść do sprawy poważnie i uznać presję, jaką to wywiera na rodziny. Jest to również Departament odpowiedzialny za równość, więc miejmy nadzieję, że w okresie poprzedzającym budżet, dwa skrzydła Departamentu mogą wypracować spójność polityki i dostarczanie funduszy, aby ułatwić życie ludziom pracującym, a zwłaszcza powracającym na rynek pracy kobietom, pracującym z urlopu macierzyńskiego. Program ECCE pomógł wielu rodzinom w zapewnieniu bezpłatnej opieki nad dziećmi przez dwa lata. Istnieje jednak grupa opiekunów dzieci zmagających się z funkcjonowaniem programu ECCE, zwłaszcza z obciążeniami administracyjnymi nakładanymi na poszczególne placówki. Są to placówki, które dokładają wszelkich starań, aby zapewnić miejsca opieki nad dziećmi w całym kraju oraz w Dún Laoghaire, gdzie obecnie opłaty za opiekę nad dziećmi są najwyższe w Irlandii. Ważne jest, aby usłyszeć, co mówią dostawcy. Jeśli mówią, że obecny podstawowy system finansowania jest zbyt trudny, to Departament musi tego słuchać. Wiem już o zamknięciu co najmniej dwóch placówek opieki nad dziećmi w mojej okolicy w zeszłym miesiącu. Ma to prawdziwy efekt domina: rodzice nie mogą wrócić do pracy; niepotrzebna zmiana i zdenerwowanie małego dziecka; utrata pracy dla dostawców; a co najważniejsze, utrata miejsca na opiekę nad dziećmi, na co po prostu nie możemy sobie pozwolić. Rodzice, w szczególności kobiety, z którymi rozmawiałam, walczą o powrót do pracy lub o utrzymanie zatrudnienia ze względu na obecne nieproporcjonalnie wysokie koszty utrzymania i brak dostępnych miejsc dla dzieci. Opiekunowie walczą o utrzymanie otwarcia. To bezwzględnie musi zostać uwzględnione w budżecie na 2023 rok.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Konsumenci nie mogą
Niebo gwieździste n

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!