Rada Miasta Dublina wzywa do zwołania Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie jedności Irlandii

Rada Miasta Dublina głosowała za Zgromadzeniem Obywatelskim w sprawie jedności Irlandii. Radni przegłosowali zdecydowaną większością głosów, by wezwać irlandzki rząd do powołania takiego zgromadzenia.

Wniosek został zaproponowany przez radnego Sinn Féin Mícheála Mac Donncha, który stwierdził: 

– Poparcie Zgromadzenia Obywatelskiego przez Radę Miasta Dublina, największą Radę w Irlandii, jest bardzo znaczące i mile widziane. Żyjemy w zmieniających się czasach – czasach pozytywnych zmian. Kolejny raz ponda 3000 osób zostało nowymi obywatelami Irlandii. Coraz więcej osób z Północy, ze wszystkich społeczności, ubiega się o irlandzkie paszporty. W zeszłym tygodniu setki ludzi ze wszystkich środowisk na północy wypełniły Ulster Hall w Belfaście na spotkaniu w sprawie przyszłości Irlandii, w szczególności ludzie z dawnego środowiska związkowego. Więcej osób z tej społeczności, zwłaszcza młodych ludzi, mówi, że są teraz otwarci na ideę zmiany Konstytucji i Zjednoczonej Irlandii. Ogłoszone przez rząd 50 milionów euro na inicjatywę Shared Island jest bardzo mile widziane. Tak więc następnym logicznym krokiem, aby dać obywatelom głos, jest utworzenie Zgromadzenia Obywatelskiego.

Tekst wniosku:

Niniejsza Rada odnotowuje i z zadowoleniem przyjmuje powołanie przez rząd irlandzki dwóch nowych zgromadzeń obywatelskich; zauważa ponadto, że zgromadzenia obywatelskie są potężnymi ćwiczeniami demokratycznymi, które informują obywateli, umożliwiając im debatowanie nad szczegółami, opracowywanie stanowisk i informowanie o polityce. Działali skutecznie w wielu jurysdykcjach na całym świecie.

Rada ta wzywa rząd Irlandii do powołania ogólnoirlandzkiego Zgromadzenia Obywatelskiego w celu debaty i przedyskutowania naszej konstytucyjnej przyszłości. Debata na temat jedności Irlandii jest żywa i rozwija się, a my musimy zaplanować zmianę Konstytucji w kontekście postanowienia wielkopiątkowego dotyczącego referendum w sprawie jedności. 

Rada zaprasza również urzędników z Taoiseach’s Shared Island Unit do przedstawienia Radzie i przedstawienia aktualnych informacji na temat działalności i planów na przyszłość.

Wniosek ten należy skierować do Kancelarii taoiseacha.

Cllr Mícheál Mac Donncha 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Cllr Mícheál Mac Donncha

Photo by Jason Murphy on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Emerytury samozatrud
Szokujące strzelani