Puszka Pandory z żądaniami została otwarta

Na dzisiejszym wieczornym spotkaniu partii parlamentarnej Fine Gael posłowie i senatorowie jasno wyrazić mają swoje żądania, w jakim kierunku powinien iść przyszłoroczny budżet, więc kto jeszcze powinien korzystać na nadwyżkach podatkowych, jakimi cieszy się obecnie wyłącznie Skarb Państwa.

Fine Gael wyraźnie powie swojemu liderowi, by nie zamykał się podczas prac budżetowych w rządzie na średnio zarabiających, więc pojawiła się ulga podatkowa w wysokości 1000 €, bo i zyskać mają emeryci. W ich przypadku pojawiła się propozycja, żeby emerytura państwowa wzrosła o 20 € tygodniowo, co będzie wsparciem dla tej grupy beneficjentów Social Welfare. Istotne jest w całej sprawie, że posłowie Fianna Fáil zaproponowali już wcześniej to rozwiązanie, więc jest ono popierane przez koalicję, a nawet Zielonych, a ich posłanka Neasa Hourigan powiedziała, że emerytury mogą wzrosnąć nawet 25 € tygodniowo. 20 € podwyżki zaproponowali senatorowie Fine Gael Garret Ahearn i Tim Lombard.

Na tym również nie zakończą posłowie i senatorowie Fine Gael i stwierdzili, iż należy obniżyć podatek od spadków oraz rozszerzyć program Help to Buy, który jest wsparciem dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie.

I na tym nie kończą się ukłony w stronę społeczeństwa, by żyło się jemu lepiej, czy jak wolę to nazywać kupowanie głosów, bo przecież w przyszłym roku będziemy mieli wybory parlamentarne, a zaproponowano, by na szybko wprowadzić nowy system zasiłków socjalnych, które mają być uzależnione od poprzednich zarobków. Również tu nie zakończyły się pomysły Fine Gael, bo i inne świadczenia socjalne miałyby zostać uzależnione od zarobków, jakie uzyskiwała nowy beneficjent Social Welfare, czyli np. świadczenia zdrowotne i zasiłek dla „gwałtownie” poszukujących pracy.

Do tych wszystkich propozycji sceptycznie nastawiony jest minister finansów z Fianna Fáil Michael McGrath, który stwierdza, że przyszłoroczny budżet „będzie ostrożny”. Ważne jest też, że minister McGrath, w równym stopniu wypowiada się o propozycjach wydatkowych wszystkich trzech partii, które tworzą koalicję rządzącą.

Ciekawie o rozszerzeniu programu Help to Buy mówił senator Micheál Carrigy, który jest zdania, że program powinien dotyczyć również domów używanych, co zwiększyłoby znacznie możliwości nabywcze wielu osób.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Christian Dubovan on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: