Musgrave będzie jeździć na oleju z odpadów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Sprzedawca hurtowy Musgrave, a do tego właściciel marek SuperValu i Centra zmieni paliwo, jakie zasilać będzie samochody tej firmy, więc będzie ekologicznie.

Chodzi tutaj o biopaliwo, które docelowo zasilać będzie ok. pół tysiąca samochodów Musgrave, a jest ono dostosowane do napędzania silników wysokoprężnych i jest hydrorafinatem oleju roślinnego (HVO), który powstaje z odpadów roślinnych, ale też z tych, które nie mogą być używane w przemyśle spożywczym. Paliwo zacznie być używane przez Musgrave w tym roku i firma spodziewa się, że zużyje go w najbliższym czasie 1 mln litrów, a do 3 mln litrów w najbliższych dwóch latach.

Wg wyliczeń firmy, przynajmniej połowa samochodów z całej floty pojazdów Musgrave napędzana będzie nowym, bardziej ekologicznym paliwem do 2030 roku, a w kolejnej dziesięciolatce już wszystkie samochody korzystać będą z paliw roślinnych.

Do tej pory Musgrave zainwestował ponad 17 mln € w modernizację posiadanych aut, a te rocznie przejeżdżają znacznie ponad 35 mln kilometrów.

Szef łańcucha dostaw w Musgrave Luke Hanlon powiedział:

– W 2023 roku zużyjemy milion litrów paliwa HVO i planujemy zużyć trzy miliony do końca 2025 roku. W ostatnich latach przetestowaliśmy również szereg biopaliw, starając się zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych. Widzimy, że nasze postępy w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla w transporcie napędzane są inwestycjami w naszą flotę; przejście na paliwa alternatywne; dzięki wyjątkowym współpracownikom, którzy dostarczają produkty do naszych klientów 20 000 razy w tygodniu.

To nie wszystko, w co inwestuje w związku z ochroną środowiska Musgrave, bo jak dodaje, w sklepach SuperValu i Centra, aż 96% opakowań własnych, jakie stosowane są do pakowania owoców i warzyw, nadaje się do ponownego przetworzenia, a ponad 90% sklepów ma już energooszczędne oświetlenie LED. W tym roku Musgrave planuje też wyposażyć swoje centra dystrybucji w 10 000 paneli słonecznych, które znacznie zmniejszą ilość pobieranej energii z sieci.

Musgrave spodziewa się, że do 2025 roku, ograniczy pobór energii z sieci elektroenergetycznej o 20%, co będzie dobre i dla przedsiębiorstwa, jak i dla środowiska.

Musgrave i sklepy SuperValu oraz Centra zatrudniają obecnie ponad 41 000 osób i stale zwiększają swoją sieć detaliczną, a także zyskują klientów w hurtowniach na terenie całego kraju.

*

Na marginesie muszę dodać, gdyż ta kwestia zastanawia mnie od wielu lat, dlaczego w Irlandii nikt nie zainteresował się na skalę przemysłową przerabianiem oleju, na którym fast foody smażą frytki, kurczaki itp. rzeczy. Oczywiście wiem, że część z tłuszczu roślinnego traci się bezpowrotnie, gdyż nasączone nim fryteczki trafiają do żołądków wielu mieszkańców Irlandii, ale i hektolitry zużytego oleju z frytkownic oddawane są do utylizacji. Po prostym zabiegu oczyszczenia tego tłuszczu – nawet jeżeli ma formę stałą, można łatwy i tani sposób zmienić go w olej napędowy i używać do samochodów z silnikami diesla i w domowych piecach grzewczych. Tak prawdę mówiąc, to wystarczy przefiltrować ten zużyty olej, rozcieńczyć nieco alkoholem i mamy doskonałe paliwo, a z rury wydechowe zyskują zapach kurczaka w panierce.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Fot. CC BY-SA 2.0 M J Richardson

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!