Prawdopodobnie wzrosną świadczenia socjalne

W Irlandii pojawia się coraz więcej przecieków związanych przyszłorocznym budżetem, a z tych wynika m.in., że wzrosną zasiłki.

Wśród propozycji przedstawionych w budżecie na 2024 rok znajdują się cięcia w podatku dochodowym i opłatach urzędowych, a także podwyżka świadczeń socjalnych o 12 € tygodniowo. Partie koalicyjne są jednak podzielone co do niuansów pakietu wydatków podatkowych, które zaprezentowane będą 10 października przez ministra finansów Michaela McGratha.

Według doniesień Fine Gael i Fianna Fáil, które połączyły siły, chcą podnieść próg podatkowy o 1500 € i obniżyć znienawidzony podatek USC, a z danych Urzędu Skarbowego wynika, że ​​ponad milion osób płaci wyższy, bo 40 proc. podatek od swojej części dochodów.

Inne środki, które są obecnie omawiane, obejmują kredyt energetyczny w wysokości od 150 do 200 euro, tygodniowa podwyżka stawki socjalnej o 12 € oraz obniżka kosztów transportu publicznego.

Rzecznik ds. finansowych Fine Gael Damien English powiedział, że priorytetem budżetu musi być powrót pieniędzy do kieszeni obywateli.

Podkreślił, że w 2024 r. 1 077 500 podatników będzie płacić stawkę 40%, sugeruje, że ponad połowa z 2,08 mln pełnoetatowych pracowników kraju znajduje się w tym przedziale płatności PAYE.

Damien English stwierdził:

– Ludzie ciężko pracują, dostają podwyżki, pracują w nadgodzinach, awansują i ostatecznie są karani przez system podatkowy nie ze swojej winy. Fine Gael chce złagodzić te obciążenia i nagradzać pracę. Nie mówimy tutaj o milionerach; mówimy o osobach, które zarabiają powyżej 40 000 euro rocznie.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Bermix Studio on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Najatrakcyjniejsi pr
Burza Agnes zepsuje