Burza Agnes zepsuje środę

Ostrzeżenie o statusie żółtym wejdzie w życie już jutro rano, a dotyczy ostrzeżenia przed wiatrem i deszczem.

Burza nazwana została przez brytyjskie Biuro Meteorologiczne i jest pierwszą burzą w tym sezonie. Agnes to głęboka depresja atlantycka, twierdzi Met Éireann, która przebiegać ma w pobliżu Irlandii lub bezpośrednio nad nią. Szczegóły prognozy są jednak nadal niepewne, dodają meteorolodzy i zapowiadają częste aktualizacje prognoz.

Ostrzeżenie przed wiatrem dotyczy obecnie Leinster i Munster, gdzie synoptycy twierdzą, że wiatr z południa będzie bardzo silny i porywisty, a następnie zmieni kierunek na zachodni. Meteorolodzy spodziewają się porywów wiatru o prędkości ponad 100 km/h, a średniej od 70 do 90 kilometrów na godzinę.

Możliwe są trudne warunki podróży, przerwy w dostawach prądu, spodziewać się należy powalonych drzew i powodzi na wybrzeżach, a alarm deszczowy obowiązuje dla ośmiu hrabstw – Carlow, Dublin, Kilkenny, Wexford, Wicklow, Cork, Kerry i Waterford.

Oba ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 7:00 w środę do północy, a Met Éireann mówi również, że aktualizacja ostrzeżeń nastąpi jeszcze dziś, a pojawiać się one będą na stronie internetowej.

Ostrzeżenie wydano także dla Irlandii Północnej, gdzie również obowiązywać będzie żółte ostrzeżenie dotyczące wiatru i wejdzie w życie o godzinie 12:00 w środę, a potrwa do godziny 7:00 w czwartek rano.

Met Éireann twierdzi, że zagrożenie dla życia burzą Agnes ocenia się na niskie.

W Wielkiej Brytanii środa i czwartek przyniosą silny wiatr i ulewne deszcze, a wiać może z prędkością do nieco ponad 120 km/h.

Bogdan Feręc

Źr. Met Eireann

Photo by Paul Zoetemeijer on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prawdopodobnie wzros
„Przeleć mnie”