Pracowity okres dla „śmieciarzy”
Słowo śmieciarz, którym określa się często pracowników zakładów odbierających z naszych domów odpady, w ogóle nie powinno mieć takiego znaczenia, bo to jednak my produkujemy rocznie tony śmieci, a oni dbają o to, żeby te nas nie przygniotły.
Nie zmienia to jednak faktu, że okres świąteczno-noworoczny pracowity jest też dla firm odbierających odpady, bo tych w ostatnich dwóch tygodniach roku, produkujemy ich zazwyczaj znacznie więcej, niż w innych okresach. Dyrektor generalny Repak Seamus Clancy powiedział, że w święta wyprodukowaliśmy w domach tyle śmieci, iż pokryłyby pierwszy poziom stadionu Croke Park.
Branża usuwania odpadów i recyklingu, podobnie jak wiele innych, okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zalicza do najbardziej pracowitych, a w tym roku wygenerujemy o 100 000 ton odpadów więcej, niż było to w analogicznym okresie 2021 roku. Ilość ta stanowi wzrost w bożonarodzeniowym okresie o 4%, co może zastanawiać w dobie walki o czyste środowisko.
Z ankiety, jaką przed świętami przeprowadził Repak, wynika, że 72% klientów sklepów stwierdziło, iż planuje świadome zakupy pod względem odpadów, a o opinię zapytano 2653 osoby. Same odpowiedzi stają natomiast w sprzeczności ze wzrostem ilości produkowanych odpadów, ale to już całkiem inna kwestia.
93% respondentów odpowiedziało, że spodziewa się otrzymać prezenty, których nie będzie używać, więc można je uznać za śmieci. 83% planowało przed świętami ograniczyć konsumpcję, deklarowano też, iż większość zakupów stanowić będą te dokonywane lokalnie, a konsumenci zmniejszyć mieli także ilość kupowanych prezentów, stawiając na te ekologiczne.
Dyrektor Repak Seamus Clancy w rozmowie ze stacją RTÉ dodał, że w kwestii świadomości recyklingowej dużo w kraju się zmieniło, ale i dużo zostało jeszcze do zrobienia, bo o ile w Irlandii poddaje się recyklingowi prawie 100% opakowań szklanych, to daleko jest jeszcze do tego wyniku w zakresie plastiku oraz papieru.
Seamus Clancy:
– Nie mamy w Irlandii odpowiedniej skali ekonomicznej, aby zbudować dostosowane obiekty, ale w tej chwili bardzo ciężko nad tym pracujemy. Irlandzkie podejście do marnotrawstwa również się poprawia, a ludzie kupują mniej niż kiedyś. Musimy zmniejszyć ilość kupowanych wyrobów przemysłowych, ale także tego, co jemy. Odpady żywnościowe również generują opakowania i trzeba od tego odejść.
Bogdan Feręc
Źr: RTE