Potrzebne są nowe sale rozpraw

Według senatora Fine Gael należy zapewnić dodatkowe sale rozpraw dla nowo mianowanych sędziów po uchwaleniu ustawy o sądach z 2023 r.

Senator Ward – rzecznik prasowy Fine Gael ds. wymiaru sprawiedliwości w Seanad powiedział, że ustawa przeszła wszystkie etapy w Oireachtas i przewiduje mianowanie 24 nowych sędziów w tym roku we wszystkich sądach, od Sądu Rejonowego po Sąd Apelacyjny.

Poruszając tę ​​kwestię senator Ward wezwał ministra sprawiedliwości do zapewnienia wystarczającej liczby sal sądowych, aby nowi sędziowie mogli wykonywać swoją pracę.

Senator Barry Ward powiedział:

– Raport McManusa zalecał zwiększenie liczby sędziów, ale musi też nastąpić wzrost infrastruktury obsługującej tych sędziów: pracowników sądów, a w szczególności sal rozpraw, w których można je rozpatrywać. Doceniam postęp technologiczny w sądach i planowane nowe budynki sądowe w ostatnich latach. Wszystkie 22 sale rozpraw w sądach karnych są obecnie w użyciu, więc gdzie mają zasiąść nowi sędziowie? Środki te mogą przynieść korzyści każdej społeczności w tym kraju, ale tylko wtedy, gdy sędziowie będą w stanie wykonać swoją pracę. Musimy już dziś zmniejszyć zaległości i liczbę opóźnień w sądach. 24 nowych sędziów zrobi wiele, aby to zmienić, ale musimy zapewnić, że są do tego przygotowani i mam nadzieję, że Departament Sprawiedliwości podejmie rzeczywiste kroki w celu wykorzystania istniejących gmachów sądów i budynków sądowych w Dublinie i w całym kraju. Osoby dotknięte opóźnieniami sądowymi znajdują się w każdym hrabstwie, każdym mieście, każdej wiosce, każdym okręgu wyborczym w tym kraju. Oprócz samego postępu technologicznego, musimy zapewnić również fizyczne przestrzenie do rozpatrywania spraw. Minister zapewnił mnie, że priorytetem dla rządu jest zapewnienie sądom środków umożliwiających sprawne i skuteczne wymierzanie sprawiedliwości obywatelom w dostępie do wymiaru sprawiedliwości we wszystkich dziedzinach prawa.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EBC gotowy do dwóch
Rekordowa liczba bez