Polskie odkrycie na temat „efektu orzecha brazylijskiego”
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i z uczelni w Holandii po raz pierwszy wykazali eksperymentalnie, że tzw. efekt orzecha brazylijskiego nie wymaga dostarczania energii. Odkrycie może mieć kluczowe znaczenie dla wielu dziedzin nauki i przemysłu.
Czym jest efekt orzecha brazylijskiego i dlaczego ma on znaczenie? „Pewnie zdarzyło się wam kiedyś potrząsnąć otwartą torebką z mieszanką orzechów” – zagajają naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
„Zauważyliście, że po takim zabiegu największe orzechy w mieszance – orzechy brazylijskie – unoszą się na wierzch? Zjawisko wydobywania się dużych przedmiotów na powierzchnię mieszaniny, noszące fachową nazwę konwekcji granularnej, popularnie określane jest właśnie jako >>efekt orzecha brazylijskiego<<. Występuje ono powszechnie w przyrodzie, zaobserwujemy je także potrząsając np. wiaderkiem z piaskiem i kamykami”.
Do tej pory panowała opinia, że wspominany efekt wymaga dostarczania energii z zewnątrz – w przypadku orzechów będzie to potrząsanie torebką. Nowe modele teoretyczne sugerowały jednak, że zjawisko może zachodzić także samoczynnie.
Teraz badacze z UW oraz ich współpracownicy z Uniwersytetu w Utrechcie udowodnili to eksperymentalnie.
Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96217%2Cpolskie-odkrycie-na-temat-efektu-orzecha-brazylijskiego.html
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Photo CC BY-SA 3.0 רנדום