Paschal Donohoe ponownie szefem Eurogrupy

Na wczorajszym popołudniowym posiedzeniu ministrów finansów państw posługujących się walutą euro, rozpoczęto prezentację kandydatów na stanowisko przewodniczącego, a w tym gronie był również jej dotychczasowy szef, czyli Paschal Donohoe.

Po prezentacji rozpoczęło się głosowanie, a na spotkaniu w Brukseli stwierdzono, że Paschal Donohoe, czyli irlandzki minister finansów, okazał się na tyle dobrym przewodniczącym, że należy wyrazić aprobatę, by zarządzał Eurogrupą również w drugiej dwuipółletniej kadencji. Donohoe swoje obecne obowiązki pełnić będzie do 12 stycznia 2023 roku, by już następnego dnia, rozpocząć nową kadencję na tym samym stanowisku.

Po wyborze na przewodniczącego Eurogrupy Paschal Donohoe powiedział:

Jestem niezwykle uprzywilejowany, że moi koledzy powierzyli mi drugą kadencję pracy w ich imieniu. Moim pierwszym priorytetem jest osiągnięcie wymiernych rezultatów naszej koordynacji polityki, które umożliwią nam sprostanie stojącym przed nami wyzwaniom i skorzystanie z wielkich możliwości, jakie czekają na euro i obywateli Europy.

Eurogrupa to nieformalne ciało złożone z ministrów ds. finansów państw euro, które może jedynie sugerować rozwiązania, jakie uzna za niezbędne do prawidłowego prowadzenia polityki wśród państw członkowskich strefy euro.

Paschal Donohoe dodał:

– Byłem i nadal będę prawdziwym i uczciwym pośrednikiem w naszych negocjacjach, zapewniając, że wszystkie głosy i stanowiska zostaną wzięte pod uwagę. Od jesieni 2021 r. Eurogrupa przoduje zarówno w ocenie, jak i analizie wpływu wyższych cen energii i inflacji na gospodarkę strefy euro.

W przypadku Paschala Donohoe będziemy mieli też pewną ciekawostkę, bo w Eurogrupie zasiadają ministrowie finansów, a 17 grudnia minister Donohoe zamieni się gabinetami z ministrem Michaelem McGrath, więc będzie ministrem ds. wydatków i reform, a obecny szef tego resortu stanie się szefem Departamentu Finansów. Co istotne, nie będzie to też specjalna nowość, bo zdarzyło się już w przeszłości, że Luksemburg wystawiał do Eurogrupy ministrów, którzy nie zarządzali finansami tego kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo Creative Commons Attribution 2.0 EU Aron Urb

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podwyżka oprocentow
Sinn Féin nadrabia