Odszkodowanie za podniesiony czynsz

Wiele razy zdarzają się sytuacje, w których właściciele domów próbują wykorzystać trudną sytuację rynkową, więc podnoszą bez żadnego uzasadnienia czynsze, ale i robią to z pogwałceniem przepisów, a nawet łamiąc prawo.

Takimi sprawami najczęściej zajmuje się RTB, czyli Residential Tenancies Board, jednak ich część trafia też na sale sądowe. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, gdy landlord nie chce uznać orzeczenia trybunału RTB, więc wówczas sprawa kierowana jest w ręce Temidy.

Bardzo często w ostatnich latach pojawiają się też sprawy, gdzie w Strefach Presji Czynszowej (RPZ), właściciele domów i mieszkań, nie szanują państwowych wytycznych, więc dochodzi wówczas do złamania prawa.

Tak stało się w przypadku mieszkanki z Ridgewood Green, Swords w hrabstwie Dublin, której w 2019 roku właściciel wynajmowanego przez kobietę domu podniósł czynsz. Lousie nie zgodziła się na podniesienie czynszu i zwróciła się o pomoc do odpowiednich instytucji, jednak właściciel uważał, że to on ma rację, więc sprawa miała swój koniec w sądzie.

Ten zaś uznał, że landlord naruszył w wyraźny sposób przepisy dotyczące Stref Presji Czynszowych i obarczył właściciela domu odpowiedzialnością za to przekroczenie zasad.

Kobieta otrzymała odszkodowanie w wysokości ponad 8000 €, a dotyczyło ono pobierania przez właściciela domu zawyżonego czynszu w okresie czterech lat.

To nie pierwszy taki przypadek w Irlandii, a jak mówią oficjalne źródła RTB, do tego rodzaju sporów dochodzi w kraju coraz częściej, więc właściciele domów starają się nielegalnie podnosić czynsze.

Jest jeszcze jeden proceder, bo tak się o nim mówi, więc właściciele domów często stosują też inną metodę na zwiększenie przychodów z wynajmowanego lokalu, więc wypowiadają pod byle pretekstem umowy najmu, by wynająć mieszkanie innym osobom, ale już za znacznie wyższą stawkę czynszu.

RTB dodaje, że to również nielegalna praktyka i poszkodowany w takiej sprawie, może dochodzić swoich praw w Residential Tenancies Board lub na drodze postępowania sądowego.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo CC BY-SA 2.0 Peter Gerken

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gdyby nie węgiel i
Piotr Szymański: Gr