Obniżki cen energii elektrycznej są zbyt niskie

Rząd musi wdrożyć w budżecie środki chroniące ludzi przed rosnącą inflacją.

Poseł People Before Profit Paul Murphy wezwał rząd do wprowadzenia radykalnych środków w celu ochrony ludzi przed kryzysem kosztów życia i eskalacją inflacji. Dane CSO pokazują, że inflacja ponownie rośnie, przy dużych miesięcznych podwyżkach spłat kredytów hipotecznych, odzieży i obuwia, oleju opałowego do domu, benzyny i oleju napędowego.

Paul Murphy powiedział, że niedawno ogłoszone obniżki cen w Electric Ireland, Energia i Pinergy „nie powodują obniżki”, biorąc pod uwagę ogromne podwyżki w sektorze energii elektrycznej i samej energii w ciągu ostatniego roku. 

Poseł stwierdził, że rosnąca inflacja pokazuje, że dotychczasowe środki rządowe nie sprawdziły się i w ramach budżetu na rok 2024 należy wdrożyć zestaw ekosocjalistycznych środków. 

Z danych CSO wynika, że ​​ceny energii elektrycznej wzrosły o 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym; gaz ziemny wzrósł o 40% w porównaniu z ubiegłym rokiem; a ceny oleju napędowego i benzyny ponownie wzrosły nawet bez uwzględnienia podwyżek akcyzy.

Paul Murphy stwierdził:

– Ludzie w tym kraju są uderzani ze wszystkich stron kryzysem kosztów życia. Obniżki cen oferowane przez firmy energetyczne to zimny komfort dla osób, który widzieli już w zeszłym roku, jak ich rachunki za prąd eksplodowały. Ceny są nadal znacznie zawyżone w porównaniu z tym okresem w zeszłym roku. Potrzebujemy ograniczeń cen energii i czynszów w tym kraju, co oznaczałoby, że przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą pobierać opłat przekraczających określoną kwotę za jednostkę energii. Potrzebujemy modernizacji bez żadnych kosztów początkowych, aby umożliwić ludziom zmniejszenie zużycia energii i renacjonalizację systemu energetycznego. Miękkie podejście i środki rządu nie są wystarczające dla obywateli. Ten kryzys nie minie. Żeby stawić czoła temu kryzysowi, potrzebujemy radykalnych działań.

People Before Profit wzywa społeczeństwo do przyłączenia się 7 października do protestu dotyczącego kosztów utrzymania i mieszkań, aby wysłać rządowi jasny sygnał, że potrzebne są radykalne działania.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. People Before Profit

Photo by People Before Profit

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: