Nie zmienią się ilości oddawanych do użytku mieszkań

Do niedawna rząd utrzymywał, że zwiększy ilość oddawanych do użytku mieszkań, jednak z wyliczeń bankowców wynika, że tegoroczna ilość nie będzie oszałamiająca.

Pomimo dużego popytu na mieszkania, badanie przeprowadzone przez Irlandzką Federację Bankowości i Płatności pokazuje, że w tym roku mogłoby zostać oddanych do użytku 30 000 mieszkań, jeśli utrzymane zostaną obecne stawki za budynki. Jeśli sektor będzie się rozwijał w tempie obserwowanym w drugiej połowie 2022 r., prawdopodobne jest, że łączna liczba oddanych do użytku w 2023 r. osiągnie poziom ponad 30 000 lokali, powiedział Ali Uğur, główny ekonomista Federacji Bankowości i Płatności.

Ali Uğur mówi:

– Dalsze zachęcające oznaki przyszłej działalności można dostrzec w przypadku 18 546 obiektów, których budowę rozpoczęto w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r., czyli o prawie 2000 więcej niż w tym samym okresie 2022 r.

Z danych Central Statistics Office z ubiegłego tygodnia wynika jednak, że w drugim kwartale 2023 r. liczba domów, na które wydano pozwolenia na budowę, spadła o 23 proc. Urzędnicy ostrzegają, że dane dotyczące pozwoleń na budowę mogą się wahać w poszczególnych kwartałach, co niekoniecznie oznacza dłuższą tendencję spadkową. Z danych CSO wynika także, iż w drugim kwartale 2023 r. wydano 8723 na budowę nieruchomości w porównaniu z 11 374 w tym samym okresie 2022 r.

„Housing Market Monitor” Federacji Bankowości i Płatności stwierdził jednocześnie, że istnieje duży popyt na kredyty hipoteczne ze strony osób kupujących. Uğur dodał, że najnowsze dane Federacji pokazują, że w pierwszej połowie 2023 r. miało miejsce 20 389 wypłat kredytów hipotecznych. Jest to spadek o 7% rok do roku. W lipcu prawie 62% wolumenu i wartości zatwierdzonych kredytów hipotecznych przypadło na osoby kupujące dom po raz pierwszy, a i oczekuje się stałego wysokiego popytu na kredyty hipoteczne ze strony segmentu kupujących po raz pierwszy. W roku ubiegłym zatwierdzono prawie 30 000 kredytów hipotecznych FTB o wartości prawie 8,4 miliarda € i jest to najwyższy roczny poziom od rozpoczęcia zbierania danych w 2011 r.

Uğur dodaje, że państwowy program Help-to-Buy i program First Home zapewniają przydatne wskaźniki w zakresie przyszłego potencjalnego popytu na kredyty hipoteczne FTB. W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. do programu Help-to-Buy zgłoszono 23 635 wniosków w porównaniu z 19 354 w tym samym okresie 2022 r. „Podobnie w ramach programu First Home Scheme do końca czerwca 2023 r. zatwierdzono około 1900 wniosków, a w jego ramach kupiono 456 domów” – stwierdził ekonomista. Uğur powiedział również, że rynek mieszkaniowy pozostaje solidny ze względu na rosnącą podaż nowych mieszkań i utrzymujący się stłumiony popyt.

W Irlandii typową ilością oddawanych do użytku mieszkań na przestrzeni ostatnich lat, jest od 28 do 30 tysięcy.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
ESB zatrudni 100 pra
Temperatury będą w