Nie ma planów podawania dawek przypominających

Minister zdrowia Stephen Donnelly udzielił obszernego wywiadu Sunday Independent, a w tym poruszono szereg kwestii, które wiążą się z nadchodzącym okresem zimowym oraz z obawami o większą ilość zakażeń koronawirusem.

W wywiadzie minister zaznaczył, że najbliższe miesiące mogą być bardzo trudne dla irlandzkiej służby zdrowia, która przygotowuje się na dwie możliwe epidemie, więc nałożoną na siebie znacznie większą ilość zachorowań na grypę sezonową i zakażenia powodujące Covid-19. To jednak nie zmienia faktu, że do tej pory, nie ma planów, aby dawki przypominające przeciwko koronawirusowi podawane były osobom poniżej 50. roku życia.

Oznacza to też, że wyłącznie osoby starsze i z grup podwyższonego ryzyka, powinny zgłosić się do centrów szczepień i pobrać kolejną dawkę covidowej szczepionki.

Minister Donnelly namawia jednak, aby szczepić się przeciwko grypie sezonowej, bo te szczepienia mogą zmniejszyć ilość chorych w szpitalach i pomóc w opanowaniu dużej ilości ciężkich postaci grypy.

Wg ministra zdrowia, rząd nie ma też planów wprowadzania surowych ograniczeń, nawet w przypadku wystąpienia dużej ilości zakażeń koronawirusem, a i nie zapowiada się, aby cokolwiek miało się zmienić w okresie świątecznym, gdyż gabinet nawet nie zajmuje się tą kwestią w tak odległym okresie, a i nie ma woli politycznej, by wprowadzać na okres świąt Bożego Narodzenia dodatkowych ograniczeń.

Minister Stephen Donnelly zaapelował jednocześnie do mieszkańców Irlandii, aby częściej niż do tej pory, używali w środkach transportu publicznego masek, ale robili to też w miejscach publicznych oraz sklepach. Minister nie jest przekonany, czy odpowiednim rozwiązaniem będzie wprowadzenie nakazu noszenia masek w miejscach publicznych, chociaż wcześniej rozważał taką możliwość.

W rozmowie z Sunday Independent minister zauważa, że udało się nadrobić niektóre ze szpitalnych zaległości i część list oczekujących do specjalistów wyraźnie się skróciła, jak ma to miejsce w przypadku chirurgii dziennej, ale dodaje, że do stanu idealnego, droga jest jeszcze bardzo daleka.

Po więcej szczegółów tego ciekawego wywiadu odsyłamy do niedzielnego wydania Sunday Independent, a gazetę można nabyć w formie elektronicznej lub dowolnym sklepie spożywczym oraz na stacjach benzynowych.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Image by hakan german from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
US announces new $72
Restauratorzy załam